Wścieklizna jest nieuleczalną i śmiertelną chorobą odzwierzęcą. Chorują na nią wszystkie zwierzęta stałocieplne oraz ludzie. Głównym nosicielem wścieklizny w Polsce jest lis rudy. Do zakażenia człowieka dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę. Ostatnia ofiara śmiertelna to kobieta, która zmarła w 2002 roku, po tym, gdy zaraziła się od swojego niezaszczepionego kota.
Jedyną skuteczną metodą zapobiegania wściekliźnie są szczepienia ochronne. W Polsce obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
CZYTAJ TAKŻE: Kolejne ogniska wścieklizny na Lubelszczyźnie. Niebezpieczna choroba przyszła z Ukrainy
W środę (13 listopada) Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Lublinie poinformował o kolejnym ognisku wścieklizny.
- Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu w dniu 8 listopada 2024 r. szesnastego ogniska wścieklizny w województwie lubelskim. Ognisko stwierdzono u lisa wolno żyjącego w miejscowości Steniatyn w gminie Łaszczów, powiat tomaszowski. Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej podjęli natychmiastowe działania mające na celu ochronę zdrowia publicznego i polegające m.in. na objęciu gospodarstw nadzorem oraz wszczęciu dochodzeń epidemiologicznych - przekazała Agnieszka Smyl, Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Pierwsze ognisko wścieklizny w województwie lubelskim w tym roku wykryto jeszcze w lutym. W związku z ogniskami choroby wojewoda lubelski Krzysztof Komorski wydał rozporządzenie. Nakazuje ono "szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia". Chodzi o koty z tzw. obszarów zagrożnych wścieklizną, które obejmują rejony miejscowości, gdzie wykryto ogniska choroby. Aktualne informacje na ten temat można znaleźć np. na stronie BIP Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, w zakładce "Akty prawne" i dalej "Rozporządzenia Wojewody Lubelskiego".
Lista ognisk (luty-listopad)
Pierwsze ognisko - u padłego lisa w miejscowości Gozdów, w gminie Werbkowice, na terenie powiatu hrubieszowskiego
Drugie - u padłego kota w miejscowości Komodzianka, w gminie Frampol, na terenie powiatu biłgorajskiego.
Trzecie - u lisa w miejscowości Telatyn Kolonia, w gminie Telatyn, na terenie powiatu tomaszowskiego.
Czwarte - u lisa w miejscowości Łubcze, gmina Jarczów w powiecie tomaszowskim.
Piąte i szóste - u lisa w miejscowości Dzierążnia, w gminie Krynice oraz u jenota w miejscowości Poturzyn, w gminie Telatyn w powiecie tomaszowskim
Siódme - u kota w miejscowości Dłużniów, w gminie Dołhobyczów, na terenie powiatu hrubieszowskiego.
Ósme - u lisa w miejscowości Tarzymiechy Drugie w gminie Izbica, powiat krasnostawski.
Dziewiąte - u lisa w miejscowości Michalów Kolonia w gminie Rachanie, powiat tomaszowski.
Dziesiąte - u lisa w miejscowości Wola Gródecka w gminie Jarczów, powiat tomaszowski.
Jedenaste - u lisa w miejscowości Żerniki w gminie Ulhówek, powiat tomaszowski.
Dwunaste - u lisa wolno żyjącego w miejscowości Łabuńki Pierwsze w gminie Łabunie, powiat zamojski.
Trzynaste - u jenota w miejscowości Wólka Pukarzowska w gminie Łaszczów, powiat tomaszowski.
Czternaste - u lisa wolno żyjącego w miejscowości Żerniki w gminie Ulhówek, powiat tomaszowski.
Piętnaste - u lisa wolno żyjącego w miejscowości Hulcze w gminie Dołhobyczów, powiat hrubieszowski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.