reklama
reklama

Kolejne ogniska wścieklizny na Lubelszczyźnie. Niebezpieczna choroba przyszła z Ukrainy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Kolejne ogniska wścieklizny na Lubelszczyźnie. Niebezpieczna choroba przyszła z Ukrainy - Zdjęcie główne

foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKolejne cztery ogniska wścieklizny wykryto w województwie lubelskim.
reklama

- Dzisiaj stwierdzono 4 kolejne ogniska wścieklizny - powiaty tomaszowski, zamojski, hrubieszowski! Zaszczep psa i kota przeciwko wściekliźnie! Nie karm, nie głaszcz, nie podchodź do zwierzęcia, jeśli go nie znasz - poinformował w czwartek (7 listopada) po południu Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie.

W ubiełym tygodniu poinformowano o tym, że wykryto dziesięć ognisk wścieklizny w tym roku na terenie województwa lubelskiego. Pojawiły się one głównie w powiatach graniczących z Ukrainą, a więc tomaszowskim i hrubieszowskim, a także biłgorajskim i krasnostawskim. W całym kraju odnotowano wówczas 12 ognisk, z czego 10 na Lubelszczyźnie.

reklama

Wcześniej Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat. Na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 4 października 2024 r. stwierdzono gnisko wścieklizny u padłego kota w miejscowości Dłużniów, gmina Dołhobyczów, powiat hrubieszowski, województwo lubelskie. Ognisko wścieklizny jest oddalone ok. 2 km od granicy z Ukrainą.

W Polsce jest stały obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Podlegają temu czworonogi powyżej 3 miesiąca życia. Natomiast na obszarach, gdzie stwierdzono wystąpienie wścieklizny - zostało wydane rozporządzenie wojewody lubelskiego. Na tych terenach wprowadzono obowiązek szczepienia kotów  w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia.

reklama

W trakcie konferencji prasowej 31 października wicewojewoda lubelski Andrzej Maj przekazał, że choroba mogła pojawić się na terenie Polski, z Ukrainy. - Tam ze względu na działania wojenne zaprzestano szczepień przeciwko chorobie, a to jest najlepsza metoda na zapobieganie wściekliźnie. Przypadków choroby na Ukrainie jest teraz 836 przez 3 ostatnie kwartały - podkreślał Maj.

Ostatni przypadek śmiertelny wścieklizny w Polsce miał miejsce w 2002 roku. Wówczas zmarła kobieta, która zaraziła się od swojego niezaszczepionego kota.

reklama

Wścieklizna

Wścieklizna to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób odzwierzęcych. Jest nieuleczalna i śmiertelna praktycznie w stu procentach przypadków. Od momentu wystąpienia objawów nie ma szans na ratunek. Jest chorobą wirusową, na którą chorują wszystkie zwierzęta stałocieplne, głównie ssaki, w tym człowiek. Najbardziej wrażliwe są zwierzęta mięsożerne, np. psy, koty, borsuki, kuny, rysie, niedźwiedzie, lisy.

Źródłem zakażenia jest ślina lub tkanka nerwowa chorego zwierzęcia. Do zakażenia zazwyczaj dochodzi po pogryzieniu przez chore zwierzę. Kontakt śliny z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi. Wirus wścieklizny nie przenosi się przez nieuszkodzoną skórę. Wirus neurotropowy - powinowactwo do tkanki nerwowej.

Pierwszy objaw to zmiana zachowania (niepokój, zwiększona pobudliwość, nienaturalna depresja albo wesołość). Kolejne objawy: gorączka, utrata apetytu i pragnienia, zjadanie niejadalnych przedmiotów, agresja z nadzwyczajną siłą i sprawnością, omamy (atakowanie nieistniejących przedmiotów); światłowstręt, wodowstręt, w szale nie odczuwają bólu, ślinotok; utrata poczucia strachu i ostrożności. W postaci cichej często występują wczesne porażenia gardła i żuchwy oraz obfite ślinienie i niemożność połykania, brak agresji, paraliż.

Pierwsza pomoc obejmuje:  miejscowe leczenie wszystkich ugryzień i zadrapań jest bardzo ważne, musi być przeprowadzone natychmiast; natychmiastowe przemywanie rany przez co najmniej 15 minut wodą z mydłem, detergentem, jodyną, w ostateczności samą wodą; przemycie rany 70% alkoholem.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama