reklama
reklama

Jutro 81. rocznica agresji Rosji sowieckiej na Polskę. Zaplanowano uroczystości w Lublinie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jutro 81. rocznica agresji Rosji sowieckiej na Polskę. Zaplanowano uroczystości w Lublinie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJutro (17 września) odbędą się uroczystości z okazji 81. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę. Zostanie uczczona pamięć poległych na Kresach Wschodnich, ofiar mordu katyńskiego oraz zmarłych na zesłaniu i w łagrach Sybiru.
reklama

Agresja Rosji sowieckiej na Polskę

 

17 września 1939 roku Armia Czerowna zaatakowała Polskę jednoczesnie nie wypowiadając jej wojny. Na mocy tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow, ZSRR zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce w sytuacji, gdyby III Rzesza prowadziła wojnę z Polską. Tym samym Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiazywać do końca 1945 roku. 

 

Aresztowano ponad 200 tys. Polaków w tym oficerów, ziemian, prawników i policjantów, a obywateli zmuszono do przyjęcia radzieckiego obywatelstwa. Około 1,3 mln Polsków wywieziono na Syberię, a ok. 22,5 tys ofcierów i policjantów zabito w Katyniu, Twerze i Charkowie. Były też masowe represje wobec Polaków i obywateli polskich przebywających na wschodnich terenach Rzeczypospolitej Polskiej, grabież polskiego majątku narodowego i prywatnych dóbr.

reklama

 

ZSRR przedstawiał te wydarzenia jako wyzwoleńczy pochód na tereny Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi. Z kolei PRL nie eksponował tych wydarzeń, co najwyżej przedstawiano eufemistycznie jako pokojowe „wkroczenie” wojsk radzieckich w celu „ochrony” ludności na wschodnich terenach.  

 

Dzień Sybiraka

 

Dzień Sybiraka jest polskim świętem odbywającym się corocznie 17 września w rocznicę napaści radzieckiej na Polskę. Od 1991 roku organizowany jest przez Związek Sybiraków, czyli polską organizację zrzeszającą byłych zesłańców. Najważniejsze w tym dniu jest przypominanie prawdziwych losów zesłańców, spisywanie ich od żyjących osób i przekazywanie dalej.

reklama

 

Szczegółowy program uroczystości

 

10.30 – złożenie kwiatów pod tablicą por. Jana Bołbotta w Collegium Iuridicum KUL (ul. Spokojna 1),

11.00 – Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej (pobrygidkowski) przy ul. Narutowicza 6 z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry wojskowej,

12.00 – Przemarsz ul. Kapucyńską na Plac Litewski,

12.15 – uroczystość, z ceremoniałem wojskowym, przy pomniku Nieznanego Żołnierza (odegranie hymnu narodowego RP, powitanie uczestników uroczystości, wystąpienia okolicznościowe, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na płycie pomnika Nieznanego Żołnierza, odegranie melodii "Śpij kolego"),

reklama

13.00 – Przemarsz na plac Dzieci z Pahiatua (obok Centrum Kultury),

13.15 – uroczystość przy pomniku Matki Sybiraczki (odegranie hymnu Sybiraków, wystąpienie okolicznościowe, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy, odegranie melodii Cisza).

 

- Wydarzeniem towarzyszącym uroczystościom będzie bezpłatny spektakl słowno-muzyczny Misterium Katyńskie „Strzały o świcie”, który odbędzie się w niedzielę (20 września) o godz. 19.00 w kościele cywilno-wojskowym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (Aleje Racławickie 20) - informuje Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama