Reklama

Jarmark Jagielloński dla najmłodszych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Kulbowski / UM Lublin

Jarmark Jagielloński dla najmłodszych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy gry w kapsle i w gumę mogą dziś konkurować z tabletami? Jarmarkowe Podwórko na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie, pełne zabaw i gier sprzed lat, co roku udowadnia, że tak!

Podczas Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie (12-14 sierpnia) Błonia pod Zamkiem tradycyjnie już zamieniają się w Jarmarkowe Podwórko, plac gier i zabaw, przestrzeń dla dzieci, rodziców i dziadków. Znajdziemy tam Yurtę Nomadów Kultury, w której usłyszeć można historie, melodie i opowieści z różnych stron świata. Kto nie pamięta zasad gry w kapsle, gumę czy ilości podrzucanych haceli niech pojawi się tam koniecznie. Z drewnianych Klocków Mubabao zbudujemy niesamowite konstrukcje, a Magiczny Port zabierze nas w podróż do świata niebanalnych gier i zabaw. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w boulach, mega bierkach, czy Jendze XXL. Na uczestników czekać będą gotowe kółka i krzyżyki, domino, drewniane klocki, tory i stoły do gier. Podwórko Jarmarkowe to miejsce, gdzie czas się zatrzymuje i nie jest ważne ile kto ma lat. Ważna jest chęć do wspólnej zabawy, bo na podwórku w grach uczestniczy zwykle dwie i więcej osób, ważna jest wyobraźnia, radość z zabawy i chęć spędzenia czasu przy poznawaniu tradycyjnych gier.

Kiedy:  12-14 sierpnia, godz. 11.00-19.00 Gdzie: Błonia pod Zamkiem 

Na Podwórku Jarmarkowym nie zabraknie rodzinnych gier tanecznych prowadzonych przez Jacka i Alicję Hałas. W dwójkach, trójkach, czwórkach, gromadach. Bawiąc – uczą, ucząc – bawią. Dla młodych i starych, dzieci z rodzicami, chłopaków z dziewczynami. Poznamy różne formy tych zabaw – od chodzonych w różnych odmianach (ojra, kedoj, polka żydówka) przez trójkąty (baran, czapnik), przeciw tańce (przepiórka, bulgariaska), do zabaw grupowych (krzyżak, klepany, wirujący krąg). Muzyka na żywo, ręcznie wykonywana gwarantowana. 

Kiedy: 13 sierpnia, godz. 13.00 i 17.00, 14 sierpnia, godz. 12.00, Gdzie: Jarmarkowe Podwórko, Błonia pod Zamkiem

Odpoczynek w jarmarcznym zgiełku zapewnią nam opowieści Michała Malinowskiego, który zaprezentuje program Bajkowy Świat. To spotkanie z bohaterami tradycyjnych opowieści i poznanie ich świata wartości. Michał Malinowski jest inżynierem wyobraźni i profesjonalnym opowiadaczem bajek. Oprócz tego jest pedagogiem, pisarzem, artystą, podróżnikiem. Studiował w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA. Z jego inicjatywy w Konstancinie Jeziornej pod Warszawą powstało Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, którym kieruje z wielką pasją. Jest to pierwsze na świecie muzeum poświęcone tradycjom ustnego przekazywania historii i niematerialnemu dziedzictwu.

Kiedy: 12 i 13 sierpnia, godz. 14.00, 16.00, 14 sierpnia, godz. 13.00, 15.00, Gdzie: Jarmarkowe Podwórko, Błonia pod Zamkiem 

W sobotę w Yurcie Nomadów Kultury na Błoniach usłyszymy także Opowieści z walizki czyli O Bartku doktorze. To baśń z terenów Polski o barokowych korzeniach. Ukrywa się w niej przesłanie o ludzkim losie i niemożności wkroczenia poza przeznaczenie. W niedzielę poznamy natomiast historię O chłopie co poszedł do słonka pytać, gdzie jego kurka znosi jajka. To pełna uroku i prosta opowieść o wędrówce, podczas której główny bohater pomaga zwierzętom, roślinom i ludziom, dzięki czemu zyskuje więcej, niż się spodziewał. Bajce towarzyszy muzyka polska, rytmy mazurkowe i tradycyjne polskie tańco-zabawy.

Kiedy: 13 i 14 sierpnia, godz. 11.00, Gdzie: Yurta na Błoniach pod Zamkiem

To nie koniec atrakcji. W Yurcie odbędą się także warsztaty układania kwiatów z bibuły (12 sierpnia, godz.13.30 15.30) i warsztaty wycinanki kurpiowskiej prowadzone przez Panią Wiesławę Bogdańską (13 sierpnia, godz. 13.30-15.30). Na Starym Mieście przy stoiskach artystki Agnieszki Galicy Górkiewicz mali uczestnicy Jarmarku Jagiellońskiego mogą nauczyć się malowania na szkle (12-14 sierpnia, godz. 14.00-17.00). 

Na Starym Mieście przy stoiskach artystki Agnieszki Galicy Górkiewicz najmłodsi uczestnicy Jarmarku Jagiellońskiego mogą nauczyć sięmalowania na szkle (12-14 sierpnia, godz. 14.00-17.00). Tam też podczas spaceru po Jarmarku Rękodzielniczym będziemy mieli okazję zobaczyć jak robi się gliniane garnki, kwiaty z bibuły i pająki czy drewniane zabawki, którymi dawniej bawiły się dzieci – klepoki, karuzelki i gliniane gwizdki w kształcie ptaszków. Twórcy przy stoiskach pokazują jak wykonali swoje wyroby, garncarskie, plecionkarskie czy tkackie. Dzieci i rodzice będą mogli też spróbować własnych sił w pracy na warsztacie tkackim, kole garncarskim czy kołowrotku.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.jarmarkjagiellonski.pl Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny.

Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin. Partnerzy: Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Fundacja Kultura Enter, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, Muzeum Lubelskie, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Ústredie ľudovej umeleckej výroby.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE