Reklama

Inauguracja nowej kadencji Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Lubelskie.pl

Inauguracja nowej kadencji Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek 12 września do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego przy ul. Grottgera w Lublinie przybyli przedstawiciele szkół z całego województwa. Celem tej wizyty była inauguracja prac Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego kadencji 2019-2023.

Obrady poprzedziło podpisanie porozumienia pomiędzy Województwem Lubelskim a Lubelskim Kuratorium Oświaty, w sprawie współpracy przy realizacji zadań Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego oraz Rzecznika Praw Uczniów Województwa Lubelskiego w latach 2019-2023.

– To budujące, że młodzi ludzie są gotowi poświęcić swój czas i angażować się w sprawy społeczne na rzecz rówieśników. Życzę Wam owocnych obrad i dziękuję za Waszą aktywność. Wierzę, że uda Wam się pomagać w rozwiązywaniu problemów młodych ludzi, bo zawsze warto czynić dobro – mówił do zgromadzonej młodzieży marszałek Jarosław Stawiarski.

Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty zachęcała młodych parlamentarzystów do aktywności:

liczę na Waszą kreatywność i mam nadzieję, że będziemy mogli korzystać z Waszych pomysłów i realizować zgłaszane przez Was inicjatywy.

Zawarte dziś porozumienie pomoże w realizacji zadań Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego m.in. poprzez wsparcie interesów dzieci i młodzieży z województwa lubelskiego wobec władz samorządowych oraz państwowych, nawiązywanie współpracy z organizacjami młodzieżowymi w kraju i za granicą, a także obejmuje swoim zakresem kwestie techniczne dotyczące zabezpieczenia przez UMWL pomieszczeń na potrzeby prac młodzieżowego parlamentu,

Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Dariusz Stefaniuk – jeden z sygnatariuszy porozumienia wysłuchał krótkich prezentacji młodych parlamentarzystów z naszego województwa, którzy przedstawili swoje pomysły i priorytety w działaniu w ramach nowej kadencji młodzieżowego parlamentu. Nie bójcie się wyrażać swojego zdania i wytrwale dążcie do celu – zachęcał wicemarszałek.

Parlament Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego jest najdłużej działającą tego typu instytucją w Polsce. Funkcjonuje od 20 lat, od początku przy Lubelskim Kuratorze Oświaty. Kadencja parlamentu trwa 4 lata. Po zmianach w szkolnictwie członkami parlamentu mogą być uczniowie 7 i 8 klas szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych z wyłączeniem ostatnich klas maturalnych. Parlament liczy 25 członków w tym marszałka i dwóch wicemarszałków. Marszałek musi być uczniem szkoły ponadpodstawowej. PDiMWL jest ciałem doradczym Lubelskiego Kuratora Oświaty w sprawach uczniowskich. Organizuje cyklicznie Forum Młodych – imprezę skierowaną do uczniów szkół województwa lubelskiego i prowadzoną przez samych parlamentarzystów przy współpracy z uczelniami. Koordynacją działań parlamentu zajmuję się Sebastian Płonka Rzecznik Praw Uczniów Województwa Lubelskiego.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE