Reklama

Haft tematem przewodnim tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internet

Haft tematem przewodnim tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Hafty z różnych regionów Polski i Europy, misternie wykonywane ozdoby obrusów, koszul, serwetek zobaczymy na stoiskach wystawców Jarmarku Jagiellońskiego w najbliższy weekend (12-14 sierpnia, Lublin). Dla wszystkich, którzy chcą o hafcie dowiedzieć się jeszcze więcej, organizatorzy przygotowali warsztaty, spotkania i wystawy, na które serdecznie zapraszamy.

   Tańcowała igła z nitką – o ludowym hafcie z Lubelszczyzny | wystawa                
   Haft ludowy w Polsce początkowo stosowany był do wzmocnienia szwów na łączeniu tkanin. Jednak już w 2 poł. XIX w. coraz większe znaczenie miały względy identyfikacyjne czy estetyczne, kiedy to zaczęto stosować nici i dodatki produkcji fabrycznej m.in. koraliki czy cekiny. Haft ludowy na Lubelszczyźnie wyróżniał się wykorzystaniem różnorodnych ściegów liczonych i nieliczonych, doborem i zestawieniem motywów zdobniczych, kolorystyką, kompozycją, zharmonizowaniem ściegu z tkaniną, a także miejscem i rozmieszczenie zdobin. Znaczący wpływ na bogactwo hafciarskich ornamentów i technik miały zapożyczenia z przyległych regionów etnograficznych: Małopolski, Mazowsza oraz Wołynia i Polesia. W czterech lubelskich subregionach powstały lokalne rodzaje haftu wyróżniające się na tle całego kraju. Są to prezentowane na wystawie: haft biłgorajski, haft krzczonowski, haft podlaski (odmiana nadbużańska i włodawska) i haft hrubieszowsko-tomaszowski.    
Kiedy: 11-28 sierpnia w godz. 10:00-18:00           
Gdzie: Muzeum Lubelskie na Zamku, ul. Zamkowa 9    Letnia Szkoła Haftu Tradycyjnego – wystawa z badań terenowych | wystawa  
   Wystawa prezentuje dokumentację fotograficzną wykonaną podczas badań terenowych mających na celu dokumentację działalności pięciu twórczyń reprezentujących haft tradycyjny z wybranych regionów etnograficznych Polski. Wystawa przedstawia sylwetki twórczyń, będących mistrzyniami określonego rodzaju haftu. Halina Witkowska – haft Kurpi Białych, Marianna Dobrowolska – snutka wielkopolska (golińska), Danuta Niechwiadowicz – haft kaszubski (szkoła żukowska), Zofia Pacan – haft opoczyński, Bogumiła Wójcik – haft krzczonowski. Wystawie towarzyszą filmy powstałe podczas realizowanych badań terenowych.         
Kiedy: 11-14 sierpnia, w godz. 10:00-18:00          
Wernisaż: 11 sierpnia o godz. 15:00        
Gdzie: Krużganki Klasztoru Ojców Dominikanów, ul. Złota 9 
       

   Makatka kuchenna – domowy leksykon zachowań i wartości moralnych, wystawa ze zbiorów Elżbiety i Piotra Branekovych | wystawa          
   „Ojczyzną” makatek kuchennych były tereny dzisiejszych Niemiec i Holandii – używano ich tam powszechnie już w początkach XIX w. W innych krajach popularne stały się po I wojnie światowej, używano ich jeszcze w latach 80. XX w. Moda na zdobienie nimi wnętrz związana była z modernizacją domów, które stały się większe i bardziej przestronne. Podkreślały one czystość, porządek i przytulność kuchni będącej sercem każdego domu. Makatki pełniły rolę schematycznego leksykonu, który kreował wartości uważane za najważniejsze w życiu kobiety i jej rodziny. Obrazkowy świat w nich zaklęty pokazywał godne naśladowania wzorce, uzupełnione sentencjami o charakterze moralizatorskim. Na wystawie pokazane zostaną obiekty z kolekcji Elżbiety i Piotra Branekovych.    
Kiedy: 12-25 sierpnia, godz. 13:00-19:00               
Wernisaż: 12 sierpnia, godz. 18:00          
Gdzie: Galeria Gardzienice ul. Grodzka 5a 


   Haft w Polsce – bogactwo wzorów i technik wykonania – Elżbieta Piskorz-Branekova | spotkanie 
   Elżbieta Piskorz-Branekova jest wybitną znawczynią haftu i stroju ludowego z terenów Polski. Związana z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, będąc kuratorem Działu Etnografii Polski i Europy wydała trzytomowy album „Polskie stroje ludowe”. Ta obszerna analiza przedstawia 63 regiony etnograficzne Polski z charakterystyką ubioru kobiecego i męskiego.  
Kiedy: 12 sierpnia o godz. 15:30               
Gdzie: Aula Klasztoru Ojców Dominikanów, ul. Złota 9    Motyw róży w hafcie łowickim – Magdalena Bartosiewicz z Muzeum w Łowiczu | spotkanie  
   Magdalena Bartosiewicz – kustosz Muzeum w Łowiczu, członek Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, w tym Sekcji Strojów Ludowych. Realizatorka projektów i autorka publikacji dotyczących dawnej i współczesnej kultury i sztuki Księżaków, w tym Strój Łowicki po 1953, wydanej w ramach Atlasu Polskich Strojów Ludowych. Kurator licznych wystaw krajowych i zagranicznych dotyczących kultury ludowej regionu łowickiego.        
Kiedy: 13 sierpnia o godz. 15:30               
Gdzie: Sala Unii Klasztoru Ojców Dominikanów, ul. Złota 9 


   Strój czy kostium? O współczesnych problemach ze strojem ludowym – Mariola Tymochowicz UMCS | spotkanie 
   Mariola Tymochowicz – absolwentka etnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej Sekcja Polska, należy do Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Zajmuje się badaniem kultury tradycyjnej i współczesnej wsi, głównie z terenów Lubelszczyzny. 
Kiedy: 14 sierpnia o godz. 15:30               
Gdzie: Aula Klasztoru Ojców Dominikanów, ul. Złota 9 


   Warsztaty beskidzkiego haftu krzyżykowego/ Muzeum Regionalne na Grapie | warsztaty       
    Podczas warsztatów będzie możliwość zapoznania się z beskidzkim haftem krzyżykowym – jego wzorami i technikami wykonania. Tradycyjne wzory przeniesione zostaną na serwetki, elementy biżuterii lub kartki okolicznościowe. Panie z Muzeum Regionalnego na Grapie w Jaworzynce będą prezentować stare pytle czyli tradycyjne wzorniki hafciarek, stroje ludowe z wykorzystaniem haftu, a także sposoby zakładania chust czepinowych wyszywanych dwustronnie. 
Kiedy: 12-14 sierpnia, w godzinach 13:00-17:00                
Gdzie: warsztaty bez zapisów przy stoisku 

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.jarmarkjagiellonski.pl 
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. 
Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin. 

Partnerzy: Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Fundacja Kultura Enter, Klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, Muzeum Lubelskie, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Ústredie ľudovej umeleckej výroby. 
Patroni medialni: Polskie Radio Program Drugi, TVP 2, TVP Kultura, TVP3 Lublin, Radio Lublin, Gazeta Wyborcza, Weranda Country, Sielskie Życie, SlowLife Food&Garden, Wirtualna Polska, Co Jest Grane24, O.pl Polski Portal Kultury, muzykatradycyjna.pl, kulturaludowa.pl, etnosystem.pl, nocowanie.pl 
Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin Pan Krzysztof Żuk. 
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE