Reklama

Grypa atakuje. Zmarły już 4 osoby!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: internet

Grypa atakuje. Zmarły już 4 osoby! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ciągu jednego tygodnia w Polsce zmarły 4 osoby, 1200 osób trafiło do szpitala, ponad 270 tys. jest chorych na grypę.

Wahania temperatur nie sprzyjają nam dobrze. Opady śniegu, mrozy, następnie nagłe ocieplenie są idealnymi warunkami na rozwój wirusów. Niestety możemy to zauważyć w przepełnionych przychodniach, czy szpitalach. W Polsce na grypę zmarły cztery osoby, trzy w województwie śląskim, jedna w kujawsko-pomorskim. 

Z powodu grypy do szpitali trafiło ponad tysiąc osób. Największe liczby chorych odnotowano w województwie Wielkopolskim, Małopolskim oraz Mazowieckim. 

W Lublinie największą liczbę zachorowań odnotowano z końcem stycznia, osób chorych było ponad 11 tysięcy. W tym momencie liczba ta spadła, Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny podaje, że w zeszłym tygodniu podejrzeń o zachorowanie na grypę było blisko 8 tysięcy. Wzrosła niestety liczba osób, które z powodu powikłań po grypie trafiły do szpitala. Natomiast lubelskie szpitale cały czas ograniczają odwiedziny na oddziałach. 

Pocieszający jest fakt, że w Polsce rok temu w tym samym okresie zachorowało więcej osób, było ich aż 885 tysięcy.

Definicja grypy oraz jak się leczyć.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego wywołaną zakażeniem wirusa grypy. Grypa zazwyczaj atakuje nagle, od razu wywołuje wysoką gorączkę powyżej 39 stopni C. Objawia się bólem mięśni, głowy, bólem gardła, suchym, duszącym kaszlem. Osoba chora czuje się wyczerpana, mocno osłabiona, nie ma apetytu. Często towarzyszą także dreszcze. 

Powikłania grypy: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani, niewydolność oddechowa, zapalenie mięśnia sercowego, nagły zgon sercowy, zapalenie opon mózgowych,ostra niewydolność nerek.  

Przy podanych powyżej objawach należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Największą korzyść z leczenia można osiągnąć w ciągu pierwszych 24-30 godzin od początku choroby, oczywiście jeżeli będziemy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Konieczne jest picie dużej ilości płynów oraz spożywanie lekkostrawnych posiłków. Możemy także próbować domowych sposobów, m.in.: ciepłe rozgrzewające kąpiele, rozgrzewające maści, a także masaże. Grypa o łagodnym przebiegu powinna ustąpić po 5 dniach, jednak przestrzega się aby odczekać nawet do 9 dni, ponieważ organizm musi odzyskać odporność oraz siłę po przebytej chorobie. 

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia. Szczepić się powinny osoby mało odporne, seniorzy, osoby przewlekle chore, a także osoby, które na co dzień mają do czynienia z dużą ilością ludzi chorych i nie tylko (pracownicy szpitali, przychodni, nauczyciele, a także uczniowie). Zaszczepić się może każdy człowiek po ukończeniu pierwszych 6 miesięcy życia. 

Eksperci przypominają, że wysoka zachorowalność na grypę jest m.in. skutkiem coraz mniejszej ilości osób szczepiących się przeciwko grypie. Odsetek tych osób wynosi około 3,6%, w efekcie Polska zajmuje ostatnie miejsce w Europie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE