Reklama

Gratka dla miłośników ptaków i nie tylko

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Gratka dla miłośników ptaków i nie tylko - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Słowiki szare, trzciniaki czy rokitniczki: te gatunku ptaków można spotkać nad Zalewem Nadrybskim. Od kilku dni we wsi Nadrybie działa ścieżka edukacyjna.To nie lada gratka dla obserwatorów ptaków.

Gmina Puchaczów chce przyciągnąć miłośników ptaków. Na początku października nad Zalewem Nadrybskim powstała ścieżka edukacyjna \"Nadrybie\". Na dwukilometrowej ścieżce umieszczono osiem przystanków, dzięki którym można lepiej poznać żyjące tu gatunki ptaków. Na ustawionych na ścieżce tablicach znajdują się informacje o roślinach, płazach i gadach, które możemy spotkać na tym terenie.

Ścieżka powstała dzięki współpracy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków z Lubelskim Węglem \"Bogdanka\"S.A. - Nad Zalewem Nadrybskim możemy zetknąć się z wieloma gatunkami ptaków, także tych rzadkich, wymienionych w Polskiej Czerwonej Księdze. Wiosną spotkamy tu żerujące rybitwy: białoskrzydłą, białowąsą, czarną oraz mewę śmieszkę. Usłyszymy tu m.in.: trzciniaki, rokitniczki, kapturki, piegże czy słowiki szare, a także bąka, którego głos podobny jest do dźwięku dmuchania w butelkę, bączka o brzmieniu przypominającym szczekanie psa, a także wodnika o śpiewie podobnym do kwiku świni - mówi Jarosław Krogulec, Kierownik ds. Ochrony Przyrody z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Zalew Nadrybski to sztuczny zbiornik, który powstał w wyniku prowadzonych tam robót górniczych. - Powstała w rezultacie niecka osiadania wypełniła się wodą, stąd teren ten stał się atrakcyjny dla wielu gatunków ptaków i innych zwierząt. Postanowiliśmy objąć go szczególną opieką i udostępnić innym. To wspaniałe miejsce do prowadzenia przez nauczycieli i nauczycielki edukacji w bezpośrednim kontakcie z przyrodą - mówi Zbigniew Stopa, Prezes Zarządu Lubelskiego Węgla \"Bogdanka\" S.A.

Ścieżka edukacyjna \"Nadrybie\" leży w obrębie Parku Krajobrazowego Pojezierza Łęczyńskiego, na szczególnie cennym przyrodniczo terenie chronionym dzięki sieci Natura 2000.

za: otop.org.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE