Radni miejscy Stanisław Brzozowski (Prawo i Sprawiedliwość) i Marcin Bubicz (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) we wspólnej interpelacji do Krzysztofa Żuka - prezydenta Lublina poruszyli kwestię przekazania ul. Leszetyckiego Gminie Lublin. Ulica leży w pobliżu skrzyżowania ul. Choiny z ul. Wojtasa i ul. Zelwerowicza oraz pętli autobusowej przy ul. Padarewskiego, czyli w północnej części dzielnicy Czechów. Zgodnie z decyzją, która zapadła w trakcie walnego zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej "Czechów" w czerwcu 2017 roku, droga ma być przekazana Gminie jako grunt pod pasy drogowe, a Spółdzielnia nie chce ponosić kosztów eksploatacji czy związanych z utrzymaniem. W przeszłości przekazywano też działki przy ul. Zakopiańskiej, Legendy i Braci Wieniawskich.
- Zwracam się z uprzejmą prośbą o niezwłoczne podjęcie tego tematu i załatwienie tej sprawy w przeświadczeniu, że będzie to dobrze służyło interesom naszej gminy. Przypominam, że ta sprawa ciągnie się już zbyt długo, bo od 2014 roku i wydaje się, że ,,dojrzała" do ostatecznego rozwiązania - napisali radni.
Dołączyli też pismo Spółdzielni Mieszkaniowej "Czechów", która zwróciła się z taką prośbą "W związku z poczynionymi staraniami zmierzającymi do przekazania gruntów Gminie Lublin w trybie wygaszenia prawa wieczystego użytkowania zlokalizowanych na działce".
- Ulica Teodora Leszetyckiego stanowi bezkolizyjny ciąg komunikacyjny do obiektów użyteczności publicznej jakimi są w bezpośrednim sąsiedztwie Szkoła Podstawowa Nr 43, oraz Przedszkole Nr 76. Ulica ta stanowi jednocześnie łącznik pomiędzy ulicami Harnasie, ul. I.J. Paderewskiego i ul. Choiny, a także pełni ważną funkcję ciągu komunikacyjnego do pętli autobusowej - informuje zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej "Czechów".
Dodano też, że w lipcu 2016 roku Zarząd Dróg i Mostów wydał pozytywną opinię, która wskazuje że ulica spełnia warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Z kolei w zeszłym roku Wydział Planowania Urzędu Miasta Lublin wskazał możliwość posiadania w zarządzaniu przez Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie nie tylko drogi publicznej, ale również drogi wewnętrznej obsługującej zabudowę mieszkaniową wielorodzinną M2.
- Zgodnie z obwiązującymi procedurami mamy świadomość, że w tym trybie przekazywania ww. ulicy istnieje wymagalność procedowania stosownej uchwały Rady Miasta Lublin - czytamy w piśmie - Mając na uwadze wielokrotne monity mieszkańców osiedla im. I.J. Paderewskiego, a także dotychczasowe poparcie radnych Rady Miasta Lublin w tej sprawie, prosimy o wsparcie w procesie proceduralnym związanym z przejęciem przez Gminę Lublin ww. ulicy.