Adam Oroń swoimi obrazami nawiązuje do steatralizowanego świata dawnych filmów gangsterskich. Bardziej od wątków fabularnych interesują go jednak pozy aktorów i dramatyczny światłocień. Kadry filmowe, fotografie czy plakaty są dla niego punktem wyjścia dla interpretacji, w których zaciera się granica między realnością i fikcją. Portret przestępcy czy istniejąca architektura, wskutek malarskich przekształceń, zyskują niejednoznaczny status. Jego prace łączy atmosfera mroku i napięcia, spotęgowanych przez aurę ciszy. Artysta tworzy obrazy olejne, akwarele, rysunki i ilustracje. W 2014 roku ukończył malarstwo na Wydziale Artystycznym UMCS w pracowni dr. hab. Wiesława Procia.
Początkiem obrazów Sławomira Tomana jest przedmiot, niekiedy o wątpliwej wartości estetycznej. Artysta wyszukuje gadżety, bibeloty czy zabawki, które w pośredni sposób opowiadają o człowieku.
- W sposobie ich przedstawiania widać graniczącą z fetyszyzmem fascynację ich gładką, lustrzaną powierzchnią. Odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia z czymś niezwykle cennym, choćby przedstawiany obiekt sam w sobie był kiczem. Obrazy Sławomira Tomana można podziwiać od strony czysto malarskiej, ale i odkrywać znaczenia, które są w nich zaszyfrowane - informuje Galeria.
Sławomir Toman jest artystą, dydaktykiem i kuratorem wystaw. Pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS. Był założycielem i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Artystycznego Otwarta Pracownia w Lublinie.
Z kolei Monika Zadurska-Bielak na wystawie pokazuje rzeźby ceramiczne, których bohaterem jest szczur. Prace dotykają wątków ekologicznych i są odzwierciedleniem stanów emocjonalnych doświadczanych w czasie zamknięcia.
- Wyrazicielem złości, smutku, samotności, ale i hartu ducha oraz siły przetrwania staje się szczur, zwyczajowo "nieczysty” i niechciany. Artystka odwraca te pojęcia i patrzy na zwierzę z ogromną empatią - dodaje Galeria.
Ulubionym tworzywem Moniki Zadurskiej-Bielak jest glina; zajmuje się rzeźbą i ceramiką. Specjalizuje się w technologii odlewów silikonowych, którą wykorzystuje do tworzenia realistycznych figur. Tajników tych technik uczy w założonej przez siebie pracowni plastycznej "Potok”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.