reklama
reklama

Fizjoterapia i rehabilitacja seniora. Zobacz, co zrobić, by babcia i dziadek odzyskali sprawność [PORADNIK]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Fizjoterapia i rehabilitacja seniora. Zobacz, co zrobić, by babcia i dziadek odzyskali sprawność [PORADNIK] - Zdjęcie główne

W żadnym wieku nie powinniśmy unikać rehabilitacji. W razie potrzeby powinni się na nią udać również – a nawet przede wszystkim – seniorzy. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościOsoby w pewnym wieku wymagają szczególnej opieki. Mowa o seniorach, o których warto zadbać, by mogli w jak największej sprawności cieszyć się dojrzałym, a nawet sędziwym wiekiem.
reklama

Rehabilitacja seniora. Od czego zacząć? 

Aktywność fizyczna dostarczy nam nie tylko endorfin, ale też pozwala uniknąć wielu chorób i po prostu cieszyć się życiem nawet w senioralnym wieku. Musimy jednak pamiętać, że z wiekiem jesteśmy narażeni na częstsze urazy i kontuzje, których w żadnym wypadku nie możemy ignorować. – W takich przypadku natychmiast powinniśmy skorzystać z fachowej pomocy – zaznacza w rozmowie z nami fizjoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem. 

reklama

Wielu seniorów uważa, że trudności w chodzeniu, ból pleców, czy też problemy z nadgarstkiem to dolegliwośc związane "po prostuz wiekiem". Być może. To jednak nie oznacza, że nie można im pomóc i poprawić komfortu życia. Musimy jednak wiedzieć, że rehabilitacja jest zalecana również w innych przypadkach. Jej zakres jest naprawdę szeroki. 

Aby skorzystać z darmowej pomocy (na NFZ) trzeba w pierwszej kolejności udać się do lekarza POZ bądź lekarza specjalisty, który ma podpisaną umowę z funduszem. Do tych lekarzy idziemy po skierowanie.

Musimy wiedzieć, że skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne należy zarejestrować się w zakładzie rehabilitacji w ciągu 30 dni od dnia wystawienia. Co ważne, później to senior ma prawo zdecydować, do której poradni specjalistycznej się uda. Warto więc wybrać taką, w której rehabilitanci cechują się dużą cierpliwością i empatią dla pacjenta. Opinii o nich można poszukać chociażby w internecie albo też wśród innych pacjentów. 

reklama

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, rehabilitacyjna porada lekarska obejmuje:

  • ogólną ocenę stanu zdrowia – badanie lekarskie,
  • skierowanie na konsultację i badania dodatkowe,
  • testy czynnościowe,
  • ocenę aktywności ruchowej,
  • ocenę odruchów ścięgnisto-okostnowych,
  • pomiar długości kończyn i obwodów,
  • ocenę chodu i lokomocji,
  • punkcje lecznicze i iniekcje dostawowe,
  • zlecenie na wyroby medyczne (przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze) oraz inne zlecenia i wnioski,
  • skierowanie na fizjoterapię i leczenie uzdrowiskowe,
  • końcową ocenę procesu usprawniania.
 
Natomiast wizyta fizjoterapeutyczna obejmuje:

  • zaplanowanie postępowania fizjoterapeutycznego,
  • ocenę i opis stanu funkcjonalnego przed rozpoczęciem rehabilitacji,
  • badanie czynnościowe lub inne badanie potrzebne do ustalenia planu fizjoterapeutycznego,
  • ocenę końcową stanu funkcjonalnego po zakończeniu rehabilitacji,
  • udzielenie zaleceń do dalszego postępowania np. w formie instruktarzu.
 

reklama

Rehabilitacja osób starszych. W domu czy w gabinecie? Ile zabiegów dziennie? 

Jeżeli chodzi o rehabilitację, to może ona być prowadzona zarówno w domu, kiedy np. pacjent nie porusza się samodzielnie, w warunkach ambulatoryjnych, w ośrodku lub na oddziale dziennym (dla pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, lecz nie wymaga całodobowego nadzoru medycznego) oraz stacjonarnie – w przypadku pacjentów, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych świadczeń rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru lekarza i pielęgniarek.

Jeżeli chodzi o częstotliwość zabiegów, to pacjentowi przysługuje rehabilitacja do 80 dni w roku kalendarzowym, w trakcie których może być wykonywanych do pięciu zabiegów dziennie. 

Czas trwania rehabilitacji zależne jest od jego formy. I tak: 

  • rehabilitacja w ośrodku lub oddziale dziennym trwa od 15 do 30 dni zabiegowych, w czasie których wykonywanych jest średnio 5 zabiegów dziennie,
  • czas trwania rehabilitacji kardiologicznej ustalany jest indywidualnie przez lekarza ośrodka dziennego i wynosi nie więcej niż 24  dni zabiegowe w ciągu trzech miesięcy. W przypadku realizacji kardiologicznej telerehabilitacji hybrydowej, odpowiednio: 5 dni zabiegowych w ośrodku dziennym, 24 sesje treningowe w miejscu pobytu pacjenta oraz wizytę kontrolną.
  • czas trwania rehabilitacji pulmonologicznej ustala indywidualnie lekarz ośrodka dziennego. Nie może ona być krótsza niż 14  dni zabiegowych i nie dłuższa niż 24  dni zabiegów. 

 
W przypadku posiadania skierowania na leczenie stacjonarne, wystawionego przez lekarzy specjalistów z oddziałów szpitalnych i poradni specjalistycznych, czas trwania rehabilitacji wynosi: 

  • w przypadku rehabilitacji ogólnoustrojowej do 6  tygodni,
  • w przypadku rehabilitacji neurologicznej zależy od jej rodzaju i wynosi od 6 do 16 tygodni,
  • w przypadku rehabilitacji pulmonologicznej wynosi do 3 tygodni,
  • w przypadku rehabilitacji kardiologicznej wynosi od 2  do 5  tygodni.
W przypadku realizacji kardiologicznej telerehabilitacji hybrydowej odpowiednio – w warunkach stacjonarnych od 3 do 14  dni, w miejscu pobytu pacjenta od 15 do 20 sesji treningowe,  w zależności od stanu pacjenta oraz wizyta kontrolna.

 

Tyle poczekasz na pomoc w ramach NFZ

W zależności od problemów pacjenta wyróżniamy kilka rodzajów rehabilitacji, m.in. neurologiczną, ogólnoustrojową, pulmonologiczną czy kardiologiczną. Niestety rzadko udaje się uzyskać tego typu pomoc w ramach NFZ od "ręki". Według portalu swiatprzychodni.pl, w Polsce jest 3 560 placówek udzielających na NFZ świadczenia rehabilitacyjne (stan na listopad 2024 roku). Średni czas oczekiwania to 207 dni. 

Dla przykładu, w Wielkopolsce czeka się średnio 211 dni, w województwie łódzkim 207 dni, w podkarpackim 185 dni, w lubelskim 132 dni, w pomorskim 243 dni, a w woj. mazowieckim: 181 dni. 

Osoby, które nie chcą tak długo czekać, mogą udać się na rehabilitację prywatnie. Jaki jest koszt takiej wizyty? Niemały. Za jedno spotkanie będziemy musieli zapłacić co najmniej 100 zł (w dużych miastach więcej).  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama