Reklama

Reklama

Finał konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Wyniki w tym miesiącu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Finał konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Wyniki w tym miesiącu - Zdjęcie główne

Tytuł ma wzmocnić pozycje młodych ludzi, zwiększyć ich uczestnictwo w podejmowaniu decyzji w mieście, zaangażować mieszkańców miasta w oparciu o energię i działania młodych ludzi | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 25 listopada okaże się, czy Lublin otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. - To ogromne wyróżnienie i potwierdzenie silnej pozycji kulturalnej i turystycznej Lublina - mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta o obecności Lublina w finale konkursu o tytuł.

Reklama

Lublin ma szansę zostać Europejską Stolicą Młodzieży 2023

 

Tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży na okres jednego roku. Ma on wzmocnić pozycje młodych ludzi, zwiększyć ich uczestnictwo w podejmowaniu decyzji w mieście, zaangażować mieszkańców miasta w oparciu o energię i działania młodych ludzi. Tytuł ten jest przyznawany od 2009 roku miastom, które wykazują najbardziej innowacyjne podejście w zakresie współpracy i włączania młodzieży. Europejską Stolicą Młodzieży w 2020 roku jest francuskie Amiens.

 

W poniedziałek (16 listopada), Miasto Lublin przedstawi finałową prezentację w konkursie o prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. To ostatni etap przed  rozstrzygnięciem, bo zwycięzca zostanie ogłoszony 25 listopada. Oprócz Lublina o tytuł stara się też rosyjski Kazań i rumuńskie Baia Mare. Wydarzenie ma formę online.

 

- Obecność w finale prestiżowego konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży to ogromne wyróżnienie i potwierdzenie silnej pozycji kulturalnej i turystycznej Lublina. Jesteśmy europejskim miastem, które swoimi pomysłami i programem śmiało konkuruje z innymi metropoliami. Do finałowej trójki miast weszliśmy z wysokimi ocenami od reprezentantów wielu ważnych, europejskich instytucji i organizacji. Mamy szansę zostać Europejską Stolicą Młodzieży i wierzę, że tytuł ten trafi do Lublina - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

 

W ramach finałowej, multimedialnej prezentacji zostanie przedstawiona kandydatura Lublina i potencjał organizacyjny miasta. 20-minutową prezentację przygotowano w oparciu o złożoną wcześniej aplikację konkursową. Jest ona efektem kilkumiesięcznych prac, rozmów, wymiany inspiracji i pomysłów zespołu osób. W działaniach uczestniczyli też przedstawiciele i przedstawicielki Młodzieżowej Rady Miasta, Zespołu ds. Dzieci i Młodzieży, środowiska studenckiego, organizacji i grup młodzieżowych. 

 

- Dziękuję wszystkim za ten twórczy czas. Jestem przekonana, że wspólnie udało nam się stworzyć najciekawszy w Europie program obchodów. Zaplanowana w nim liczba wydarzeń oraz wartość budżetu przeznaczona na ich realizację, pokazują skalę przedsięwzięcia - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji, która koordynuje przygotowania Lublina w tym konkursie.
 
Aplikacja Lublina
 
Aplikacja, którą Miasto złożyło koncentruje się na trzech obszarach: Miasto dla młodzieży, Młodzież dla miasta oraz Młodzież i miasto. Pierwsza kategoria to zakres działań zaprojektowanych przez Miasto z myślą o młodych. Drugi opisuje wkład młodzieży w program – projekty i inicjatywy opracowane i wdrożone przez młodych lub organizacje młodzieżowe, z którymi współpracują. Obejmuje on również wyniki zaangażowania wolontariuszy w przygotowanie i wdrożenie działań Europejskiej Stolicy Młodzieży. Ostatnia grupa tematyczna obejmuje współpracę i partnerstwo między Miastem i jednostkami miejskimi, a młodzieżą, organizacjami młodzieżowymi i  zainteresowanymi w zakresie opracowywania i wdrażania wspólnych działań.

 

W ramach trzech obszarów realizowane będą działania na rzecz uczestnictwa młodzieży oraz wsparcia sportu, kultury, edukacji oraz innych obszarów aktywności. Propozycje programowe zostały podzielone na zasięg: regionalny, krajowy i europejski, pod kątem ich skali i zakresu każdego wydarzenia. W aplikacji zawarto m.in. podstawowe informacje o mieście, przestrzeni, usługach, możliwościach organizacji wydarzeń, politykę miasta wobec młodzieży oraz program Europejskiej Stolicy Młodzieży, budżet działań na rzecz wzmacniania aktywności młodych ludzi i ich roli w mieście oraz sposób zarządzania i komunikacji realizacji programu aplikacji, jego przygotowania i ewaluacji. Jest też informacja o tym jaki jest przewidywany wpływ uzyskania przez Miasto Lublin tytułu np. jak wpłynie na miasto i młodzież oraz jakie trwałe zmiany może wprowadzić. Budżet na działania programowe zaplanowany jest na kwotę ok. 27 mln zł. W programie znalazły się 73 duże wydarzenia i festiwale.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE