Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka", którego modernizacja skończyła się jesienią, powstało w 1965 roku przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Uczelnia dotąd jest jedną z niewielu w Polsce, posiadającą własne centrum kultury. ACK jest organizatorem wielu imprez kulturalnych, koncertów, spotkań z artystami, przeglądów filmowych i teatralnych. Jednym z podstawowych założeń funkcjowania instytucji jest wspieranie działalności kulturalnej poprzez wspieranie i umożliwanie realziacji pomysłów, artystom. Z okazji 55-lecia swojego istnienia Chatka Żaka przygotowała materiał wideo "Chatka Żaka - Wolność", który można obejrzeć na kanale instytucji w serwise internetowym YouTube.
- Z okazji naszego jubileuszu chcieliśmy oddać głos wspaniałym artystom i menadżerom kultury, którzy działali właśnie w Chatce Żaka, a niejednokrotnie stawiali tu swoje pierwsze zawodowe i twórcze kroki - podkreśla Izabela Pastuszko, p.o. dyrektora Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka.
Zamykając obchody 55-lecia ACK, powstał materiał wideo pt. „Chatka Żaka - Wolność”, w którym swoje wspomnienia związane z Chatką Żaka zaprezentowali: Krzysztof Cugowski - wokalista rockowy, przez wiele lat związany z lubelskim zespołem Budka Suflera, Michał Karapuda - dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin, Jan Kondrak - autor tekstów, kompozytor i wykonawca oraz współtwórca Lubelskiej Federacji Bardów, Rafał Koziński - zastępca dyrektora ds. artystyczno-programowych Centrum Kultury w Lublinie, Grzegorz Linkowski - reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych oraz kierownik Lubelskiego Funduszu Filmowego, Janusz Opryński - reżyser teatralny, założyciel i kierownik artystyczny Teatru Provisorium, Kabaret SMILE w składzie Michał Kincel, Andrzej Mierzejewski, Paweł Szwajgier oraz Zbigniew Sobczuk - kurator sztuki, designer, artysta, pedagog, w latach 1992–2010 twórca programu Galerii KONT.
- We wspomnieniach lubelskich mistrzów często pojawiała się postać Piotra Kotowskiego, wybitnego filmoznawcy i kolekcjonera plakatu filmowego. Mamy to szczęście, że Piotr jest obecnie częścią zespołu Chatki Żaka. Po 17 stycznia zaprosimy Państwa już na żywo na wystawę Polskiej Szkoły Plakatu z jego kolekcji. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia wystawy online „Emocje zamknięte w plakacie” - dodaje Izabela Pastuszko.
Wystawę można również zobaczyć na YouTube.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.