Reklama

Reklama

Film "Chatka Żaka - Wolność". Lubelscy artyści z okazji 55-lecia ACK UMCS "Chatka Żaka"

Opublikowano: wt, 22 gru 2020 09:34
Autor: | Zdjęcie: ACK UMCS Chatka Żaka

Film "Chatka Żaka - Wolność". Lubelscy artyści z okazji 55-lecia ACK UMCS "Chatka Żaka" - Zdjęcie główne

Film "Chatka Żaka - Wolność". Lubelscy artyści z okazji 55-lecia ACK UMCS "Chatka Żaka" | foto ACK UMCS Chatka Żaka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości ACK UMCS "Chatka Żaka" znajdujące się przy ul. Radziszewskiego, z okazji 55-lecia swojego istnienia przygotowało film z udziałem lubelskich artystów i działaczy kultury, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami dotyczącymi instytucji. Wystąpili m.in. Krzysztof Cugowski, Jan Kondrak, Grzegorz Linkowski i Kabaret SMILE.

Reklama

Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka", którego modernizacja skończyła się jesienią, powstało w 1965 roku przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Uczelnia dotąd jest jedną z niewielu w Polsce, posiadającą własne centrum kultury. ACK jest organizatorem wielu imprez kulturalnych, koncertów, spotkań z artystami, przeglądów filmowych i teatralnych. Jednym z podstawowych założeń funkcjowania instytucji jest wspieranie działalności kulturalnej poprzez wspieranie i umożliwanie realziacji pomysłów, artystom. Z okazji 55-lecia swojego istnienia Chatka Żaka przygotowała materiał wideo "Chatka Żaka - Wolność", który można obejrzeć na kanale instytucji w serwise internetowym YouTube. 

- Z okazji naszego jubileuszu chcieliśmy oddać głos wspaniałym artystom i menadżerom kultury, którzy działali właśnie w Chatce Żaka, a niejednokrotnie stawiali tu swoje pierwsze zawodowe i twórcze kroki - podkreśla Izabela Pastuszko, p.o. dyrektora Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka. 

Zamykając obchody 55-lecia ACK, powstał materiał wideo pt. „Chatka Żaka - Wolność”, w którym swoje wspomnienia związane z Chatką Żaka zaprezentowali: Krzysztof Cugowski - wokalista rockowy, przez wiele lat związany z lubelskim zespołem Budka Suflera, Michał Karapuda - dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin, Jan Kondrak - autor tekstów, kompozytor i wykonawca oraz współtwórca Lubelskiej Federacji Bardów, Rafał Koziński - zastępca dyrektora ds. artystyczno-programowych Centrum Kultury w Lublinie, Grzegorz Linkowski - reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych oraz kierownik Lubelskiego Funduszu Filmowego, Janusz Opryński - reżyser teatralny, założyciel i kierownik artystyczny Teatru Provisorium, Kabaret SMILE w składzie Michał Kincel, Andrzej Mierzejewski, Paweł Szwajgier oraz Zbigniew Sobczuk - kurator sztuki, designer, artysta, pedagog, w latach 1992–2010 twórca programu Galerii KONT.  

- We wspomnieniach lubelskich mistrzów często pojawiała się postać Piotra Kotowskiego, wybitnego filmoznawcy i kolekcjonera plakatu filmowego. Mamy to szczęście, że Piotr jest obecnie częścią zespołu Chatki Żaka. Po 17 stycznia zaprosimy Państwa już na żywo na wystawę Polskiej Szkoły Plakatu z jego kolekcji. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia wystawy online „Emocje zamknięte w plakacie” - dodaje Izabela Pastuszko. 

Wystawę można również zobaczyć na YouTube.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy