Reklama

Reklama

Emeryci i renciści będą mogli więcej dorobić do świadczeń

Opublikowano: ndz, 29 lis 2020 08:03
Autor: | Zdjęcie: ZUS Oddział w Lublinie

Emeryci i renciści będą mogli więcej dorobić do świadczeń - Zdjęcie główne

Emeryci i renciści będą mogli więcej dorobić do świadczeń | foto ZUS Oddział w Lublinie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od grudnia emeryci i renciści będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wzrosną kwoty limitów, na jakie muszą uważać osoby, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego.

Reklama

Emeryci i renciści mogą dorabiać do swoich świadczeń, ale muszą uważac na tzw. graniczne kwoty przychodu. Zmieniają się one co trzy miesiące, a ich wysokość zależy od średniej pensji w kraju. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło, stąd od początku grudnia limit przychodu obowiązujący pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów będzie o około 100 zł wyższy niż do tej pory, więc wyniesie 3618,30 zł brutto.

 

- W przypadku osób pobierających wcześniejszą emeryturę, rentę rodzinną lub rentę z tytułu niezdolności do pracy przekroczenie tego limitu spowoduje zmniejszenie wypłaty świadczenia za dany miesiąc. A jeśli dodatkowy przychód świadczeniobiorcy będzie wyższy niż 6719,70 zł brutto, to wypłata emerytury lub renty za dany miesiąc nie będzie przysługiwać w całości - informuje Małgorzata Korba, rzecznik Zakladu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim.

 

 

W przypadku osób pobierających renty socjalne, dodatkowy przychód powyżej 3618,30 zł od razu zawiesi wypłatę całej renty za dany miesiąc. Nowe kwoty limitów obowiązują w grudniu, styczniu i lutym. Zmienią się znowu z początkiem marca. Ich aktualną wysokość można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

 

- Co ważne, wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oni mogą dorabiać bez ograniczeń - dodaje Małgorzata Korba. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE