Reklama

Elektroniczne zwolnienia lekarskie w województwie lubelskim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Mateusz Paśkucki

Elektroniczne zwolnienia lekarskie w województwie lubelskim - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie rozpoczął działania wdrażające, mające na celu wprowadzenie 1 lipca obowiązku wystawiania elektrycznych zwolnień lekarskich.

W województwie lubelskim 4495 lekarzy ma zarejestrowany profil w Platformie Usług Elektronicznych ZUS, która umożliwia wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich. Jest to połowa lekarzy, która posiada do tego uprawnienia. 

 Od 1 stycznie 2016 roku do 18 kwietnia br. zostało wystawionych 120 tys. takich zwolnień. Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie rozpoczął działania wdrażające, mające na celu wprowadzenie od 1 lipca obowiązku wystawiania elektrycznych zwolnień lekarskich.


Fot. Mateusz Paśkucki

ZUS podjął współpracę z placówkami medycznymi w województwie lubelskim. Dodatkowo prowadzi też szkolenia (grupowe i indywidualne) o e-zwolnieniach dla lekarzy (w naszym regionie udział w nich wzięło już 3571 lekarzy).
Od 2 maja w biurach obsługi klientów ZUS pojawią się doradcy ds. e-ZLA, odpowiedzialni za zakładanie profili na portalu PU ZUS oraz którzy wyjaśnią wątpliwości lekarzy, pacjentów i pracodawców dotyczących obsługi e-zwolnień.

Kolejnym usprawnieniem systemu zwolnień będzie umożliwienie wystawienia e-ZLA przez asystentów medycznych, co w obecnym systemie prawnym nie jest możliwe. Projekt zmian zakłada m. in. upoważnienie innej osoby (spełniającej określone funkcje i warunki) do wystawienia e-zwolnień. Dane takich osób będą zapisywane w specjalnie do tego przygotowanym Rejestrze Asystentów Medycznych.

Asystent będzie mógł wystawiać i anulować e-zwolnienia oraz zelektronizować zwolnienie, wystawione w formie papierowej. Jednocześnie nie będzie miał on dostępu do zwolnień pacjenta wystawionych przez innych lekarzy, nie będzie posiadał uprawnień do wystawiania wniosku o rehabilitację leczniczą, nie będzie mógł też anulować zwolnień wystawionych przez innego lekarza.


Fot. Mateusz Paśkucki

Jakie korzyści płyną z e-zwolnień? Przede wszystkim zaoszczędzenie czasu pacjenta i lekarza. Wystawienie zwolnienia papierowego wymagało od lekarza wypełnienia całego druku ręcznie przy jednoczesnym pozyskaniu informacji takich jak np. NIP pracodawcy. Dodatkowo, jeżeli pacjent ma kilku pracodawców, dla każdego z nich zwolnienie papierowe musi być wypisane odrębnie.
W systemie e-zwolnień lekarz ma dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców oraz rodziny – wystarczy jedynie wpisać numer PESEL.
Wystawione zwolnienie trafia od razu do systemu ZUS i zostaje w nim zapisane. Jeżeli lekarz wystawi e-ZLA, każdy pracodawca, który posiada profil na PUE ZUS, uzyskuje natychmiast informację o zwolnieniu wystawionym pracownikowi.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE