Reklama

Dziś ogólnopolski Dzień Seniora

Opublikowano: czw, 14 lis 2019 12:06
Autor: | Zdjęcie: lublin.eu

Dziś ogólnopolski Dzień Seniora - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Lublin ma specjalną ofertę skierowaną do najstarszych mieszkańców naszego miasta.

Miasto jest prekursorem ogólnopolskiej inicjatywy w zakresie aktywizacji osób starszych i inicjatyw międzypokoleniowych. W 2011 roku zdiagnozowano skalę procesu związanego ze starzeniem się społeczeństwa w Lublinie i podjęte zostały odpowiednie działania. Powołany został Pełnomocnik Prezydenta ds. Seniorów oraz Społeczna Rada Seniorów, opracowano Program Wsparcia i Aktywizacji Seniorów na terenie Miasta Lublin, wskazujący kierunki rozwoju polityki senioralnej, realizowanej zarówno przez samorząd, organizacje pozarządowe, jak i społeczność lokalną.

W roku 2015 funkcjonowanie rozpoczął program „Lublin Strefa 60+”, którego flagowym elementem jest Lubelska Karta Seniora. Do dziś wydano ponad 18 tysięcy Kart Seniora, a ich posiadacze mogą skorzystać z rabatów i zniżek u 155 partnerów programu. W naszym mieście funkcjonuje również usługa Telewsparcie 60+, w ramach której najstarsi mieszkańcy Lublina mogą otrzymać pomoc psychologiczną oraz pełną informację na temat działalności instytucji i organizacji oferujących różne formy aktywizacji.

Lubelscy seniorzy powyżej 65 roku życia bezpłatnie korzystają z komunikacji miejskiej, a w okresie jesiennym miasto oferuje dla tej grupy społecznej bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Na przestrzeni lat, od 2007 roku do chwili obecnej, ze szczepień skorzystało około 83 tysiące seniorów. Na ten cel wydatkowaliśmy łącznie ponad 2,6 mln zł. W ramach programu w 2019 roku zaszczepionych zostanie ponad 9 tysięcy osób.

Nowością jest system całodobowej teleopieki przez 7 dni w tygodniu realizowany przez Zespół Ośrodków Wsparcia. 400 mieszkańców naszego miasta, powyżej 65 roku życia, korzysta z tzw. opasek seniora, które wyposażone są w przyciski do bezpośredniego połączenia się z Centrum Teleopieki i odbierania połączeń przychodzących, miernik tętna, czujnik upadku, czujnik zdjęcia i założenia opaski, lokalizator GPS, pomiar poziomu ładowania baterii. W razie gorszego samopoczucia senior wzywa pomoc za pośrednictwem opaski. Stan zdrowia tych osób jest także stale monitorowany, jeśli dzieje się coś niepokojącego, np. senior upadnie lub ma słabe tętno, nie ma z nim kontaktu, na miejsce wzywana jest pomoc.

Lubelscy seniorzy mogą na co dzień korzystać z 23 klubów seniora, funkcjonujących we wszystkich częściach miasta, 6 całodobowych publicznych Domów Dziennego Pobytu oraz 5 dziennych ośrodków.

Już po raz ósmy w tym roku zorganizowany został konkurs "Miejsce Przyjazne Seniorom". W dotychczasowych edycjach przyznano łącznie 353 certyfikaty, które są obowiązujące przez rok czasu. Rzecznik Praw Obywatelskich umieścił Konkurs w prowadzonej przez swój urząd Złotej Księdze Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych. Konkurs wyróżnia podmioty gospodarcze, kulturalne czy społeczne, które w swoim codziennym funkcjonowaniu biorą pod uwagę potrzeby i oczekiwania osób starszych: stosują rozwiązania techniczne i architektoniczne ułatwiające seniorom korzystanie z ich oferty, proponują skierowane do seniorów usługi, zniżki i produkty, a co najważniejsze – tworzą przyjazną dla osób starszych atmosferę.

Realizowane są różnorodne inicjatywy aktywizujące:

  • Lubelskie Dni Seniora (ok. 200-300 wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, zdrowotnym, sportowym itp.)
  • Dni Dialogu Pokoleń
  • Pokaz mody senioralnej „Odczaruj Jesień Życia”
  • gazetki dla seniorów:  "Lubelski Senior" i "Miejsca Przyjazne Seniorom"
  • Akcja „Aktywny senior na Orliku”
  • Projekty sportowe realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego
  • w ramach oferty filii MBP – kursy komputerowe, spotkania, wykłady, wernisaże, itp.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE