Reklama

Reklama

Działalność instytucji kulturalnych w Lublinie w czasie pandemii koronawirusa

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Działalność instytucji kulturalnych w Lublinie w czasie pandemii koronawirusa - Zdjęcie główne

Jedną z instytucji podległych województwu jest Centrum Spotkania Kultur, które póki co działa bez większych zmian | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W związku z obostrzeniami, które obowiązują również w instytucjach kulturalnych np. limity miejsc, Urząd Marszałkowski poinformował jak obecnie działają podległe mu placówki i jakie są ich plany na najbliższy czas.

Reklama

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

 

Na chwilę obecną repertuar Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zostaje bez większych zmian. Przełożony został tylko koncert „Metallica Symfonicznie” z 29 października na 30 maja 2021. W przypadku ewentualnych zmian co do całego repertuaru, instytucja informuje o tym na stronie internetowej, profilu facebookowym oraz indywidualnie osoby zainteresowane.

 

Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie

 

Po wprowadzeniu limitu osób mogących przebywać na sali koncertowej, instytucja postanowiła powtarzać koncerty. Z tego samego powodu zrezygnowano z koncertów wymagających bardzo dużej obsady na scenie. Za to zwiększono ogólną liczbę wydarzeń, wprowadzając nowy cykl koncertów kameralnych, m.in. powróciły „Niedzielne Poranki Muzyczne” dla rodzin z dziećmi. Natomiast zrezygnowano z interaktywnych koncertów dla najmłodszych, w trakcie których dzieci przebywały na scenie razem z muzykami. Dlatego przygotowano cykl warsztatów w formie online, który składa się z 14 nagrań, m.in. „Obrazujemy melodię gestem”, „Gama, ksylofon i inne zwierzątka” i „Jeżowe rymy, klawesyn i tamburyn”. W opracowaniu jest jeszcze 8 filmów edukacyjnych, które będą emitowane na kanale YouTube filharmonii.

 

Z kolei w ramach projektu MKiDN „Kultura w sieci” niedługo będzie wyemitowana audycja internetowa „Henryk Wieniawski – człowiek i dzieło”. Do tej chwili instytucja nie odwołuje koncertów.

 

Muzeum Wsi Lubelskiej

 

W skansenie odwołano popularne wydarzenia odbywające się jesienią, tj. „Jarmark koński” i „Pierzaki”. Nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie wieczoru andrzejkowego, spotkań ze św. Mikołajem i wieczerzy wigilijnych dla grup szkolnych. Nie odbywają się zajęcia edukacyjne dla uczniów ani spotkania integracyjne w miejscach do tego przeznaczonych (czworak z Brusa i remiza z Bedlna).

 

Wnętrza obiektów muzealnych są wyłączone ze zwiedzania (kościół z Matczyna, cerkiew, dwór z Żyrzyna) poza kilkoma obiektami z przelotowymi wejściami zapewniającymi stały ruch powietrza. Ze względu na ponad 20 hektarową powierzchnię skansenu, nie ma potrzeby limitowania wejść. Wyjątkiem jest budynek recepcji, gdzie przy kasie obsługiwana może być jedna osoba. Dawne wyjście przez recepcję zastąpiono wyjściem przez ul. Agronomiczną.

 

Muzeum Narodowe w Lublinie

 

Przyjmowanie zorganizowanych grup ograniczono praktycznie do zera. W wyjątkowych sytuacjach muzeum jest w stanie przyjąć do Kaplicy Trójcy Świętej dziesięcioosobową grupę.

 

W związku z trwającym remontem główna siedziba muzeum, tj. Zamek Lubelski, jest zamknięta dla zwiedzających. Można ozbaczyć tylko Donżon oraz Kaplicę Trójcy Świętej. Oddziały miejscowe i zamiejscowe funkcjonują bez zmian.

 

Większość wydarzeń została przeniesiona do Internetu, gdzie można posłuchać wykładów online, zobaczyć prezentacje multimedialne dotyczące zbiorów, projekcje filmów i animacje poklatkowe.

 

Teatr Muzyczny w Lublinie

 

W połowie października odbyła się premiera bajki „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Drugi spektakl został przeniesiony na 6 grudnia. W październiku miały się odbyć cztery spektakle „Hallo Szpicbródka”, ale dwa z nich zostały odwołane, a dwa przeniesione na styczeń 2021 roku. Limit widowni wynosi 80 osób. Na listopad zaplanowano sześć spektakli, ale jeszcze nie wiadomo czy odbędą się.

 

Teatr im. Juliusza Osterwy

 

Teatr odwołał spektakl „Ich czworo” z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem jednego z pracowników. Od wyniku testu tej osoby zależy decyzja, czy odbędą się zaplanowane na listopad występy.

 

Na chwilę obecną w listopadzie planowane są spektakle: „Psie serce” – pokazy przedpremierowe: 7, 8, 10 i 11 listopada, godz. 19:00; premiera studencka – 12 listopada, godz. 19:00; premiera prasowa – 13 listopada, godz. 19:00, premiera – 14 listopada, godz. 19:00; kolejny spektakl – 15 listopada, godz. 17:00,  „Ludzie inteligentni” – 19 i 20 listopada, godz. 19:00, 21 listopada, godz. 17:00.

 

Na spektaklach obowiązuje limit miejsc – 25% - 79 miejsc.

 

Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

 

Placówka funkcjonuje bez ograniczenia dostępu, ale przy zachowaniu limitu uczestników

 

Teraz planowane są m.in. wystawa malarstwa z okazji 35-lecia pracy artystycznej Leszka Niewiadomskiego (26 października–11 listopada) w formie otwartej ekspozycji oraz fotogalerii zamieszczonej na stronie WOK; Wojewódzki Przegląd Rękodzieła i Twórczości Plastycznej Seniorów i Osób Niepełnosprawnych - wystawa prac konkursowych prezentowana w formie fotogalerii udostępnionej na stronie WOK; XXI Jesienny Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów - w tegorocznej edycji zastąpi je odsłuchanie prezentacji video przesłanych do organizatora; XVI Festiwal Teatrów Niewielkich w dniach 14-15 listopada w formie online; XXIV Jesienny Konkurs Recytatorski „Egzamin z życia” w formie hybrydowej; wystawa Krystyny Rudzkiej „Istota Zielonej Materii” – wystawa zostanie udostępniona wyłącznie w formie multimedialnej zamieszczonej na stronie WOK; wystawa Malarstwa Zbigniewa Strzyżyńskiego – grudzień 2020.

 

Poza tym odbywają się cyklicznie zajęcia Chóru Chłopięcego „Słowiki Lubelskie” oraz zajęcia w ramach „Szkoły Superbabci”.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE