Reklama

Działania miasta dotyczące zwalczania barszczu sosnowskiego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Lublin

Działania miasta dotyczące zwalczania barszczu sosnowskiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do Biura Miejskiego Architekta Zieleni docierają sygnały od mieszkańców dotyczące występowania Barszczu Sosnowskiego na terenie Lublina. W tym roku otrzymaliśmy około 40 zgłoszeń występowania Barszczu Sosnowskiego w Lublinie, z czego jedynie 20 z nich faktycznie dotyczyło tej niebezpiecznej rośliny.

   Najczęściej wskazywane są takie lokalizacje jak okolice Ogrodu Botanicznego, ul Głównej, ul. Janowskiej (w rejonie Zalewu Zemborzyckiego), ul. Wąwozowej, ul. Wyżynnej, a także okolic ul. Zawilcowej czy ul. Pliszczyńskiej. Połowa z nich dotyczyła terenów miejskich, na których roślina została już usunięta. Pracownicy Urzędu monitorują także miejsca najczęstszego występowania barszczu sosnowskiego w poprzednich latach.


   Barszcz Sosnowskiego to roślina inwazyjna wywołująca podrażnienia, popażenia skóry i reakcje alergiczne. W przypadku napotkania barszczu mieszkańcy powinni zachować ostrożność i skontaktować się ze Strażą Miejską(tel. 986, e-mail: sm@lublin.eu) lub Biurem Miejskiego Architekta Zieleni (tel. 81 466 26 80, e-mail:maz@lublin.eu). Na miejsce z wizją lokalną uda się Eko Patrol Straży Miejskiej lub pracownicy MAZ, którzy określą czy dana roślina to faktycznie Barszcz Sosnowskiego i w razie potrzeby zabezpieczą teren.


   W około 60-70% przypadkach zgłoszenia takie dotyczą roślin niegroźnych, a nawet występujących w Polsce pod ochroną. Barszcz Sosnowskiego mylony jest często m.in. z barszczem zwyczajnym, arcydzięglem, pasternakiem czy krwawnikiem.


   W przypadku zgłoszeń występowania barszczu na prywatnych działkach lub posesjach udzielamy wszelkich informacji dotyczących możliwości wyniszczenia rośliny i ich likwidacji. Usunięcie rośliny jest możliwe jedynie w odpowiednim ubraniu (stroju ochronnym) w masce i rękawiczkach oraz krytym obuwiu dopiero po zachodzie słońca lub wczesnym rankiem, przy niższej temperaturze powietrza (np. w chłodniejszy dzień). Roślina ścinana jest przy samej ziemi, następnie należy ją włożyć do papierowego worka i spalić w ustronnym miejscu. Miejsce po roślinie musi być skroplone środkiem chwastobójczym o składzie chemicznym przeznaczonym do tego typu działań.


   Na podstawie przeprowadzonych wizji lokalnych pracownicy Biura Miejskiego Architekta Zieleni stwierdzili brak występowania Barszczu Sosnowskiego na terenach objętych likwidacją tej rośliny w ubiegłych latach. Na 30 lokalizacji, w których usunięto barszcz sosnowskiego odrastał on jedynie w jednym miejscu i już ponownie został zlikwidowany. Zwalczaniem barszczu sosnowskiego na terenie miasta w tym roku zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Zieleni.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE