Reklama

Reklama

Dostępność zasobów cyfrowych w kulturze. Lubelski ratusz zorganizuje szkolenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Dostępność zasobów cyfrowych w kulturze. Lubelski ratusz zorganizuje szkolenie - Zdjęcie główne

Szkolenie odbędzie się w zdalnej formie | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Urząd Miasta zorganizuje szkolenia z zakresu dostępności zasobów cyfrowych dla pracowników miejskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Zajęcia odbędą się w zdalnej formie i będą bezpłatne.

Reklama

- Proponowane szkolenia mają na celu wsparcie miejskich instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych działających w obszarze kultury w Lublinie w tworzeniu dostępnej oferty. Publikowane treści z zakresu kultury powinny być dostępne dla szerokiego grona odbiorców, bez wykluczania osób z niepełnosprawnościami czy ograniczeniami wynikającymi na przykład z wieku - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

 

Pierwsze szkolenie przygotuje uczestników do tworzenia dokumentów w taki sposób, by były one odczytywalne również dla osób z niepełnosprawnością wzroku, które posługują się czytnikami ekranu. W trakcie drugiego szkolenia wszyscy zainteresowani dowiedzą się, jak prosty przekaz jest szczególnie istotny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną lub ze spektrum autyzmu, a w dobie ogromu informacji stanowi ułatwienie dla wszystkich odbiorców. Cykl szkoleń skierowany jest do osób tworzących dokumenty w formie elektronicznej (umowy, formularze, regulaminy, wszelkie informacje umieszczane na stronie internetowej czy w Biuletynie Informacji Publicznej) oraz informacje o podmiocie i wydarzeniach, przygotowujące zaproszenia, opisy, instrukcje, regulaminy.

 

Pierwsze szkolenia z zakresu tworzenia dostępnych cyfrowowo dokumentów odbędą się 2 i 9 grudnia w godzinach 10.00-13.00, przy czym szkolenie drugiego dnia będzie tłumaczone na polski język migowy. Uczestnicy dowiedzą się m.in. czym jest dostępność, jakie są grupy odbiorców dostępności, jakie są elementy tworzenia dokumentów oraz zaplanowano prezentację technologii asystującej, w tym czytnika ekranu. Przewidziano czas na dyskusję i zadawanie pytań. Zajęcia poprowadzą: Mateusz Ciborowski i Maciej Augustyniak z Fundacji Polska Bez Barier.

 

W każdej z edycji szkolenia może wziąć udział maksymalnie 100 osób. Zajęcia poprowadzą: Mateusz Ciborowski i Maciej Augustyniak z Fundacji Polska Bez Barier.

 

Podczas drugiego szkolenia odbywającego się 5 i 12 grudnia od 10.00 do 16.00, przy czym oba będą tłumaczone na PJM, uczestnicy dowiedzą sie jak napisać tekst. Każde szkolenie będzie podzielone na dwa moduły, a każdy będzie trwał 3 godziny. W ramach modułu "prosty język"  będzie można poznać zasady prostego języka, tworzenia tekstu z ich użyciem i nauczyć się przygotowywać informacje o instytucji oraz organizacji z wykorzystaniem tych zasad. Z kolei w trakcie drugiego modułu "łatwy tekst" uczestnicy poznają zasady tekstu łatwego do czytania i rozumienia oraz różnice pomiędzy prostym językiem. Moduł przewiduje pracę nad przerobieniem tekstów z poprzedniego modułu na tekst łatwy do czytania i rozumienia.

 

W obu terminach dostępne jest 20 miejsc. Szkolenie poprowadzą: Beata Strzelczyk, Aleksandra Sztajerwald z Fundacji Kultury bez Barier.

 

Na wszystkie szkolenia obowiązują wczesniejsze zapisy, bo liczba miejsc jest ograniczona. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE