Reklama

Reklama

Dodatek do emerytury i stałe wynagrodzenie dla sołtysów. Zobacz, na jakie pieniądze będą mogli liczyć

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Dodatek do emerytury i stałe wynagrodzenie dla sołtysów. Zobacz, na jakie pieniądze będą mogli liczyć - Zdjęcie główne

Na świadczenie mogą liczyć ci, którzy funkcje sołtysa pełnili conajmniej dwie kadencje | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Senat skierował do Sejmu projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich. Sołtysom ma przysługiwać stałe wynagrodzenie. To dobry pomysł?

Reklama

Stałe wynagrodzenie i dodatek do emerytury – to zmiany, na których mają zyskać polscy sołtysi. Obowiązkowe wynagrodzenie ma wynieść tyle, ile połowa pensji minimalnej, a swiadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie ma być wypłacane jako dodatek do emerytury. Ma się on należeć tym, którzy funkcję tę sprawowali co najmniej dwie kadencje. Co ważne, nie ma wymogu, by następowały one bezpośrednio po sobie. 

Wójt sprawdzi, czy sołtysowi należy się dodatek. Wynagrodzenie nie ma być dobrą wolą, a obowiązkiem 

Projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym zakłada, że prawo do świadczenia przysługiwać będzie mężczyznom, którzy osiągnęli 65. rok życia i kobietom, które ukończyły 60 lat. Wnioski o świadczenie ma weryfikować wójt. Będzie on miał obowiązek sprawdzić kompletność wniosku o przyznanie świadczenia, czyli zweryfikować, czy sołtys (lub sołtyska) pełnił funkcję przez minimum dwie kadencje oraz czy osiągnął odpowiedni wiek.

Planowane świadczenie ma na celu docenienie sołtysów, którzy wykonując tą niezwykle pożądaną społecznie funkcję, przyczyniali się przez wiele lat do rozwoju i aktywizacji lokalnej społeczności

– czytamy w uzasadnieniu projektu. 

To nie koniec dobrych wiadomości dla sołtysów. Oprócz wynagrodzenia dieta lub zwrot kosztów podróży

Kolejną zmianą, jaką zaproponowali senatorowie, jest wprowadzanie obowiązkowego wynagrodzenia dla sołtysów. O jakiej kwocie mowa? Według projektu ma to być zryczałtowane wynagrodzenie wynoszące połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie pensja minimalna to 3490 zł brutto, od 1 lipca 2023 r. wzrośnie ona do 3600 zł brutto).

Ponadto rada gminy ma mieć obowiązek ustanowienia zasady, zgodnie z którą przewodniczącemu organu jednostki pomocniczej ma przysługiwać dieta lub zwrot kosztów podróży służbowej. Według obecnych przepisów rada gminy może, ale nie musi tego zrobić. Pełnienie funkcji sołtysa ma być  równoznaczna z przystąpieniem do ubezpieczenia emerytalno-rentowego, w związku z czym wynagrodzenie, o którym mowa powyżej, będzie stanowiło dodatek do ustalenia podstawy wymiaru emerytury. 

Wypłaty te w żaden sposób nie będą wpływały na sytuację finansową sołectwa, ponieważ nie będą obciążały funduszu sołeckiego, a pochodzić będą z budżetu państwa

– zakłada projekt. W uzasadnieniu dodano, że należy zauważyć, że sołtys – poza nowymi obowiązkami – wykonuje również szereg innych, związanych z reprezentowaniem mieszkańców sołectwa obowiązków (np. organizuje i prowadzi zebranie wiejskie lub informuje mieszkańców o ogłoszeniach dotyczących jednostki samorządu terytorialnego). Stąd pomysł, żeby sołtysów bardziej docenić. 

Prace nad projektem ustawy trwają. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy