Reklama

Delegacja znad Jangcy w województwie lubelskim

Opublikowano: czw, 30 maj 2019 11:01
Autor: | Zdjęcie: Lubelskie.pl

Delegacja znad Jangcy w województwie lubelskim - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek 27 maja 2019 roku wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski przyjął delegację z miasta Chongqing w Chińskiej Republice Ludowej. Wizycie przewodniczyła pani Li Jing, Przewodnicząca Wydziału Pracy ze Zjednoczonym Frontem Komitetu Chongqing KPCh. Towarzyszyli jej przedstawiciele władz miasta i urzędnicy.

Chongqing pełni rolę niezwykle istotnego punktu na mapie Chin. Położone jest w głębi kontynentu. Dzięki powstałej na rzece Jangcy Zaporze Trzech Przełomów, która usprawnia jej spławność dopływają tam nawet statki oceaniczne. Przez rozbudowaną infrastrukturę kolejową miasto pełni funkcje bramy na Zachód oraz otwiera Nowy Jedwabny Szlak. Właśnie dlatego jedną z głównych poruszanych kwestii podczas rozmów był temat suchego portu przeładunkowego w Małaszewicach położonego na północy województwa. Jest on pierwszym przystankiem na trasie pociągów jadących z Chin do Europy Zachodniej, wymuszonym różnicą w rozstawie torów. W zeszłym roku obsłużył 6300 pociągów (dla porównania w 2016 roku – 1700, a w 2014 – 300), a w niedalekiej przyszłości ma obsługiwać nawet 17 000 pociągów rocznie.

Województwo lubelskie importuje z Chongqing głównie elektronikę, a eksportuje produkty mleczne. Wciąż pozostaje tu zatem szerokie pole do zwiększania lubelskiego eksportu do Chin, szczególnie ekologicznych towarów spożywczych. W całym województwie znajdują się prawie 2 tysiące licencjonowanych gospodarstw ekologicznych, a lubelskie jest liderem w produkcji zbóż, chmielu i owoców miękkich.

W prezentacji gospodarczej naszego regionu pan Tadeusz Buczek, dyrektor Departamentu Gospodarki i Wspierania Przedsiębiorczości UMWL podkreślił również znaczenie i dynamiczny rozwój dziedziny IT.

Na zakończenie spotkania goście z Chin przekazali stronie polskiej zaproszenie na Smart China Expo 2019. Odbywające się w Chongqing targi skupiają się na rozwoju big data i inteligentnych technologiach. Przewodnicząca delegacji wyraziła również chęć podjęcia długoterminowej współpracy Chongqing z województwem lubelskim.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE