Reklama

Delegacja z Prowincji Henan z wizytą w Lubelskim

Opublikowano: czw, 23 maj 2019 14:45
Autor: | Zdjęcie: Lubelskie.pl

Delegacja z Prowincji Henan z wizytą w Lubelskim - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W dniach 20-21 maja 2019 r. na zaproszenie Marszałka Województwa Lubelskiego, w Lublinie i Warszawie przebywała delegacja z partnerskiej Prowincji Henan z Zastępcą Sekretarza Henańskiego Prowincjalnego Komitetu Chińskiej Partii Komunistycznej na czele. Sekretarz towarzyszyła delegacja dyrektorów departamentów współpracy zagranicznej, rozwoju oraz handlu i inwestycji Prowincji Henan, jak również grupa chińskich przedsiębiorców reprezentujących branżę inwestycyjną i logistyczną.

Najpierw forum współpracy w Warszawie…

Pierwszym punktem pobytu w Polsce był udział w Polsko – Chińskim Forum Współpracy Gospodarczej i Handlowej w Warszawie zorganizowanym przez Polsko-Chińską Izbę Handlową oraz Departament Handlu Prowincji Henan pod patronatem Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w RP. Lubelskie było jedynym polskim regionem zaproszonym do udziału w wydarzeniu. Tematem rozmów była przede wszystkim doskonale rozwijająca się współpraca województwa lubelskiego z partnerską Prowincją Henan, a także zbliżające się Mistrzostwa Świata w Koszykówce w Chinach. Marszałek Stawiarski zachęcał stronę chińską do udziału w meczach, zwłaszcza do jednego z najciekawszych spotkań, czyli gospodarza imprezy z reprezentacją Polski 2 września 2019 r. w Pekinie. Przy tej okazji marszałek wręczył symboliczny bilet na to spotkanie Ambasadorowi, Sekretarz oraz za jej pośrednictwem Gubernatorowi Prowincji Henan.

Polsko – Chińskie Forum Współpracy Gospodarczej i Handlowej otworzył Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w RP, który w swoim wystąpieniu zaprezentował polsko-chińską historię współpracy, zwłaszcza w kontekście 70. rocznicy ustalenia stosunków dyplomatycznych między Polską i Chinami. Zaznaczył jak ważna dla Chin jest realizacja koncepcji Nowego Jedwabnego Szlaku, która zakłada połączenie Azji i Europy nowymi szlakami lądowymi, morskim i powietrznymi. Marszałek Stawiarski w swoim wystąpieniu przedstawił potencjał gospodarczy naszego województwa, które z racji strategicznego położenia stanowi drzwi do Europy. Współpraca z ChRL stwarza obiecujące perspektywy dla regionu.

Lubelszczyzna ma bardzo wiele do zaoferowania chińskim inwestorom. Naszymi atutami są intensywnie rozwijająca się branża logistyczna, a także rolnictwo, zdrowa, ekologiczna żywność, nieskażona ziemia oraz wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza – podkreślał marszałek.

… a potem dalsze rozmowy w Lublinie

Kolejnym punktem programu była wizyta delegacji z Prowincji Henan w Lublinie. Podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim dyskutowano o możliwościach, jakie stwarzają bliskie kontakty naszych regionów. Chińczycy byli ciekawi perspektyw rozwoju suchego portu przeładunkowego w Małaszewiczach, który jest pierwszym polskim przystankiem pociągów towarowych m.in. na linii Zhengzhou (stolica Prowincji Henan) – Hamburg. Stale rosnąca liczba odprawianych tam pociągów stwarza obiecujące możliwości dla polskich przedsiębiorców. Oprócz kwestii gospodarczych dyskutowano również o współpracy uniwersyteckiej, zwłaszcza w kontekście kontaktów między uczelniami medycznymi. Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli okazję spróbować lubelskich produktów regionalnych, z których słynie nasz region i które z powodzeniem sprzedajemy na rynki zagraniczne m.in.: jabłek, truskawek, borówek, przetworów owocowych, czekolady i miodów.

Chińczycy spoglądają w niebo

Ostatnim punktem wizyty w Lublinie było spotkanie z Zarządem Portu Lotniczego Lublin, który współpracuje z Przedsiębiorstwem Rozwoju i Inwestycji Lotnictwa Cywilnego Henan Co., Ltd. Obecny podczas wizyty w Lublinie prezes ww. firmy zaznaczył, że lubelskie lotnisko jest perspektywicznym rynkiem, a rozbudowa strefy cargo z pewnością przyspieszy jego rozwój. Dodatkowo, w dobie rozwoju usług e-commerce, transport lotniczy zwiększa możliwości szybkiej obsługi i dostawy towarów.

Na zakończenie wizyty przewodnicząca chińskiej delegacji podziękowała marszałkowi za wspieranie współpracy i  zaznaczyła, że rozwój kontaktów między naszymi regionami jest ważny z punktu widzenia władz prowincji, zwłaszcza w kontekście ponad 10 – letniej historii naszych wspólnych działań.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE