Przepisy mówią o kilku grupach osób. Są to osoby pracujące pod ziemią, np. górnicy, pracujący przy usuwania skutków klęsk żywiołowych lub innych nieprzewidzianych zdarzeń. Darmowe posiłki będą także dla osób, których praca wymaga dużego wysiłku fizycznego, gdzie podczas jednej zmiany roboczej organizm mężczyzny zużywa powyżej 1500 kcal (6280 kJ), a organizm kobiety powyżej 1000 kcal (4187 kJ).
To także ci, których praca odbywa się w zamkniętych pomieszczeniach, w których z powodów technologicznych temperatura utrzymuje się stale poniżej 10°C, wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) przekracza 25°C, lub praca odbywa się na zewnątrz w okresie zimowym, od 1 listopada do 31 marca.
Dodatkowo, uwzględniono tu pracujących przy zadaniach wymagających jeszcze większego wysiłku, gdy wydatek energetyczny podczas zmiany roboczej wynosi ponad 2000 kcal (8374 kJ) dla mężczyzn i ponad 1100 kcal (4605 kJ) dla kobiet.
Przepisy wymagają, aby napoje były dostępne zgodnie z potrzebami, a także odpowiednio zimne lub gorące, w zależności od warunków pracy i wzbogacone o sole mineralne oraz witaminy. Może być to herbata, kawa zbożowa czy podgrzane mleko. Posiłki i napoje wydawane są pracownikom w dni, gdy wykonują prace uprawniające do ich otrzymania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.