Reklama

Reklama

Czy kolej może prowadzić skład budowlany obok stacji "Lublin Główny"? Sprawdzą to odpowiednie służby

Opublikowano:
Autor:

Czy kolej może prowadzić skład budowlany obok stacji "Lublin Główny"? Sprawdzą to odpowiednie służby - Zdjęcie główne

Radny miejski Piotr Popiel w imieniu mieszkańców okolic stacji "Lublin Główny" apeluje o sprawdzenie, czy można coś zrobić z uciążliwym składem budowlanym

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dyrektor ochrony środowiska i inspektor nadzoru budowlanego sprawdzą, czy kolej może prowadzić skład budowlany w pobliżu stacji "Lublin Główny". Skład przeszkadza w codziennym życiu, mieszkańcom pobliskiej ul. Nowy Świat.

Reklama

Skład budowlany przy stacji kolejowej utrudnia życie

 

Radny Piotr Popiel w interpelacji do prezydenta Krzysztofa Żuka poruszył sprawę uciążliwości związanych ze składowaniem materiałów budowalnych na terenach kolejowych w pobliżu stacji kolejowej "Lublin Główny". Wyjaśnił również, że w zeszłym roku na terenach kolejowych zorganizowano tymczasowy skład kruszywa. 

 

- Mieszkańcy sąsiadujących bloków przez kilka miesięcy narażeni byli na ciągły hałas powodowany opróżnianiem wagonów, a co istotniejsze na codziennie życie w kurzu. Niestety w roku bieżącym sytuacja się powórzyła - opisuje Piotr Popiel (Prawo i Sprawiedliwość). 

 

Podkreśla też, że zirytowani sytuacją mieszkańcy zaznaczają, że kupując mieszkania byli zdecydowani na życie obok stacji kolejowej, a dla niektórych było to wręcz powodem kupna mieszkania, ale nikt jednak nie chciał mieszkać obok składu budowlanego. Dodaje, że prowadzona przez kolej działalność praktycznie uniemożliwia korzystanie z pobliskiego placu zabaw i zakłóca normalne życie, bo nie można nawet otworzyć okien w trakcie przesypywania kruszywa z wagonów. Dlatego zapytał czy dopuszczalne jest, aby kolej prowadziła skład kruszywa, czy w zakresie takiej działalności była wydawana decyzja środowiskowa i jaki podmiot adminitracyjny odpwiedzialny jest za nadzór prowadzonej działalności. Poprosił władze miasta o przeprowadzenie kontroli. 

 

Zdecydują dyrektor ochrony środowiska i inspektor nadzoru budowlanego

 

W imieniu prezydenta radnemu odpowiedział Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju, który na wstępie wyjaśnił, że prezydent Lublina nie jest właściwym organem do wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i pozwoleń na budowę dla inwestycji na terenach kolejowych lub zamkniętych. Dlatego prezydent nie prowadził postępowań administracyjnych w zakresie prac budowlanych i nie jest właściwą osobą do oceny, czy taka działalność jest dopuszczalna w świetle obowiązujących przepisów prawa. Właściwą osobą jest regionalny dyrektor ochrony środowiska, stąd zwrócono sie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie z wnioskiem o podjęcie działań zgodnie z kompetencjami. 

 

- Jednocześnie, biorąc pod uwagę właściwości organów w zakresie wydawania pozwoleń budowlanych dla inwestycji realizowanych na obszarach kolejowych oraz terenach zamkniętych, pismem z dnia 22 września 2020 r. zwrócono się do Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o przeprowadzenie kontroli w zakresie prawidłowości prowadzonych prac budowlanych na działkach wskazanych przez mieszkańców bloków przy ul. Nowy Swiat w Lublinie - napisał Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE