Grupa posłów złożyła projekt uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Projekt trafił do Sejmu we wtorek (19 grudnia). Podpisali się pod nim politycy Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Lewicy. Jedną z osób, która podpisała się pod projektem jest lubelski poseł Jacek Czerniak. W październikowych wyborach z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję z ramienia powstałej z przekształcenia SLD, Nowej Lewicy.
- W okresie poprzednich dwóch kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, publiczna radiofonia i telewizja oraz Polska Agencja Prasowa całkowicie utraciły swoją misję i rolę określoną przez prawo oraz społeczną potrzebę dostępu do rzetelnej, bezstronnej informacji i taki stan ma miejsce do dzisiaj. Stały się wyłącznie partyjnym nośnikiem przekazu realizującym w wyjątkowo jednoznaczny sposób propagandowe zadania na rzecz rządu i szeroko pojętego obozu władzy, atakując przy tym otwarcie i konsekwentnie opozycję oraz wszelkich przeciwników rządu, a tym samym uczestnicząc i angażując się otwarcie w zmaganiach politycznych po jednej ze stron sceny politycznej - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.
Autorzy uchwały podkreślają, że Telewizja Polska, Polskie Radio, jego rozgłośnie regionalne i Polska Agencja Prasowa "dysponując wyjątkową rolą w przekazie publicznym, w sposób bezprawny niedopuszczalny i intencjonalny faworyzowały przez lata obóz Zjednoczonej Prawicy i zwalczały opozycję, zakłócając równowagę polityczną, wprowadzając celowo w błąd opinię publiczną (którą winny rzetelnie i bezstronie informować) i przyczyniając się w ten sposób do nieuczciwych, nierównych wyborów, ale również prowadziły wielokrotnie w sposób bezwzględny zmasowane kampanie oszczerstw i nienawiści wobec osób, organizacji, , grup lub społeczności".
Jako przykład takich działań podali np. ataki na obecnego premiera - Donalda Tuska, zamordowanego prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza, stowarzyszenia sędziowskie, nauczycieli, społeczność LGBTQ+.
- W szczególności wzywa Skarb Państwa reprezentowany przez organ właścicielski spółek realizujących misję publiczną radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. do podjęcia niezwłocznie działań naprawczych służących realizacji celów określonych w niniejszej uchwale i zapewnienia należytego funkcjonowania jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej w zgodzie ze standardami państwa prawa w okresie przejściowym — tj. do czasu uchwalenia i wdrożenia stosownych rozwiązań legislacyjnych - czytamy w projekcie.
Na przedstawiciela wnioskodawców uchwały wyznaczono Bogdana Zdrojewskiego z KO. W rozmowie z portalem Onet.pl podkreślił, że uchwała ma dwa cele.
- Pierwszym jest zbudowanie fotografii stanu rzeczy, opisanie, z jakimi mediami mamy do czynienia, z jaką patologią. Jest to obraz zarówno od strony prawnej, jak i tej językowej, bo w projekcie opisujemy przykłady ataków mediów publicznych na Donalda Tuska, Pawła Adamowicza, nauczycieli czy osoby LGBT+ - wyjaśnił Bogdan Zdrojewski.
- Drugi cel – mówi Zdrojewski – to zobowiązanie organów upoważnionych do dokonywania zmian, danie im mandatu, by zakończyły "niedopuszczalne działania mediów publicznych w sposób szybki i zdecydowany" - dodaje Onet.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.