reklama
reklama

Ból brzucha, czy zęba potrafią zepsuć święta. Gdzie się leczyć, gdy przychodnie są nieczynne?

Opublikowano:
Autor:

Ból brzucha, czy zęba potrafią zepsuć święta. Gdzie się leczyć, gdy przychodnie są nieczynne? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościGorączka u dziecka, wymioty, zatrucie pokarmowe – to sytuacje, które mogą spotkać każdego, niemal w każdej chwili. Problem pojawia się wówczas, gdy spotykają nas w święta. Warto wówczas wiedzieć, która placówka medyczna ma dyżur i gdzie szukać pomoc.
reklama

Na taką ewentualność zawsze warto się przygotować. Mimo że nikt nie planuje choroby, to nie od dziś wiadomo, że potrafi ona zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Zdecydowanie warto wówczas mieć spis placówek, gdzie i po jaką pomoc możemy się udać. Jest to szczególnie ważne, gdy wyjeżdżamy i nie znamy okolicy, w której spędzimy święta. 

Piątek był ostatnim dniem przed świętami, gdzie po pomoc mogliśmy się udać do lekarza pierwszego kontaktu. Kolejną wizytę możemy umówić dopiero we wtorek. Gdzie się leczyć przez ten czas? 

Podczas świąt oraz dni wolnych od pracy pomocy medycznej udzielają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz przez całą dobę w weekendy i święta. W zależności od stanu zdrowia pacjenta, konsultacja może mieć formę:
  • wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarza;
  • teleporady;    
  • wizyty medyka w domu chorego.
 

reklama

Bez skierowania i rejonizacji. Przyjmą Cię nawet, jeżeli wyjcechałeś drugi koniec kraju

Co ważne,  aby udać się tam po pomoc, nie potrzebujemy skierowania i wcześniejszej rezerwacji. Nie obowiązuje też rejonizacja, dlatego przyjmie nas każda placówka nawet poza miejscem zamieszkania.

Narodowy Fundusz Zdrowia radzi, aby udać się tam w przypadkach:

  • nagłego zachorowania
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia
  • istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia
  • zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej
  • infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką
  • bólów brzucha, nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych
  • bólów głowy, nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych
  • biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.
 

reklama

 – Osoba, która zgłosi się do takie punktu, może liczyć na poradę lekarską, zabiegi pielęgniarskie, np. zastrzyki, zwolnienie lekarskie, jeżeli występują wskazania medyczne oraz e-recepta na potrzebne leki - wylicza NFZ. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama