Reklama

Będzie więcej pieniędzy na łapanie deszczówki w Lublinie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Będzie więcej pieniędzy na łapanie deszczówki w Lublinie - Zdjęcie główne

Będzie więcej pieniędzy na łapanie deszczówki w Lublinie. | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto przeznaczy więcej pieniędzy na program "Złap deszczówkę", którego celem jest zwiększenie naturalnej retencji, a mieszkańcy mogą dzięki programowi obniżyć koszty utrzymania kanalizacji i o połowę ograniczyć zużycie pitnej wody.

Program pomoże zwiększyć retencję, ale i obniżyć pewne koszty

 

Program "Złap deszczówkę" ma zwiększyć naturalną retencję w mieście, a retencja to inaczej m.in. zdolność do gromadzenia wody w małych, naturalnych i sztucznych zbiornikach. W ramach programu mieszkańcy będą mogli dostać dofinansowanie do budowy np. naziemnych i podziemnych zbiorników retencyjnych, studni chłonnych oraz deszczowych ogrodów. Poza tym, wykorzystanie deszczówki może odciążyć kanalizację, dzięki obniżeniu kosztów jej utrzymania. Do tego może ograniczyć o 50 proc. zużycie pitnej wody. 

 

Więcej pieniędzy pomoże zrealizować więcej wniosków

 

Na czwartkowej (3 września) sesji Rady Miasta Lublin zostały przyjęte zmiany w tegorocznym budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta, pozwalające m.in. przeznaczyć większe środki na realizację miejskiego Programu ochrony zasobów wodnych. W tym i przyszłym roku na dofinansowanie urządzeń małej retencji Miasto wyda łącznie 600 tys. zł. Dzięki temu będzie możliwa realziacja wszystkich złożonych wniosków.

 

- Nasz pilotażowy program małej retencji spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. W ogłoszonym w czerwcu naborze wpłynęło aż 129 wniosków. Mieszkańcy przede wszystkim wnioskowali o dofinansowanie zakupu i montażu wolnostojących zbiorników na deszczówkę, zbiorniki podziemne i studnie chłonne. Stąd konieczność znacznego dofinansowania programu - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

 

W tym roku mieszkańcy Lublina po raz pierwszy otrzymali możliwość ubiegania się o dofinansowanie budowy instalacji do zatrzymywania i wykorzystywania deszczówki. O dotację mogli ubiegać się właściciele lub osoby mające inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych i nieruchomości położonych w granicach administracyjnych Lublina. Wysokość dofinansowania wynosi 70 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych, ale równocześnie nie więcej niż 5 tys. zł na jedną nieruchomość.

 

Na realizację Programu w 2020 roku zostanie przeznaczonych 150 tys. zł, zaś w 2021 roku według Wieloletniej Prognozy Finansowej – 450 tys. zł.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE