W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w życie weszły nowe, bardziej restrykcyjne obostrzenia m.in. już od blisko tygodnia zamknięte są restauracje, puby i gastronomia. Jedzenie mogą tylko i wyłącznie sprzedawać na dowóz i wynos. Takie ograniczenia wprowadzono na razie na 2 tygodnie, ale z możliwością przedłużenia.
Dlatego Marcin Nowak - wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin w interpelacji do władz miasta zwrócił się o pomoc dla lubelskiej branży gastronomicznej. Podkreślił, że rządowa decyzja o częściowym zamknięciu gastronomii jest katastrofalna w skutkach, bo uderzy w pracodawców, pracowników i budżety gmin.
- Mając świadomość wszelkich trudności dotyczących strony dochodowej przyszłorocznego budżetu, pragnę zwrócić uwagę, że ludzie parający się tą profesją, od lat stanowią ważny element składowy miejskiego życia gospodarczego, odprowadzającego podatki w mieście i utrzymującego rzeszę pracowników. Ich upadek w poważny sposób naruszy zatem strukturę ekonomiczną miejskiego krwiobiegu, powodując szereg negatywnych konsekwencji na rynku pracy i w miejskim budżecie - napisał Marcin Nowak (klub radnych prezydenta Krzysztofa Żuka).
CZYTAJ TAKŻE: Akcja „Ratujemy Gastro w Lublinie” w odpowiedzi na zamknięcie gastronomii z powodu pandemii
W ostatnich dniach ruszyła akcja „RATUjemy GASTRO w Lublinie", w trakcie której Urząd Miasta wspiera restauratorów zachęcając m.in. na billboardach, mieszkańców miasta do korzystania z oferty lubelskich lokali gastronomicznych, z usług na dowóz czy z odbiorem osobistym. Akcja ma uświadomić mieszkańcom, że mimo trudnej sytuacji, lubelska branża gastronomiczna jest bezpieczna i ma wiele do zaoferowania.
Nowak w swojej interpelacji podziękował za taką inicjatywę, bo Jego zdaniem jest to krok we właściwym kierunku, ale stwierdził, że należy podjąć działania na większą skalę. Przedstawił swoje propozycje wśród których jest: obniżenie czynszów w lokalach znajdujących się w zasobach gminy Lublin na czas zamknięcia restauratorom stałych punktów obsługi, prolongata terminów spłaty ich zobowiązań wobec Miasta i spółek miejskich, zmniejszenie lub zawieszenie opłat koncesyjnych, bezpłatne wykorzystanie przez nich nośników informacyjnych również w środkach transportu miejskiego.
- Pragnąc wyrazić podziękowanie za dotychczasowe działania Urzędu Miasta Lublin na rzecz pomocy lokalnym przedsiębiorcom, jestem przekonany, że na tym polu możemy podjąć jeszcze wiele potrzebnych i pożytecznych działań - podsumował wiceprzewodniczący, prosząc o priorytetowe potraktowanie sprawy.