Reklama

Reklama

Ambasador wielkiego serca

Opublikowano: pt, 23 sie 2019 09:44
Autor: | Zdjęcie: Lubelskie.pl

Ambasador wielkiego serca - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Szóste spotkanie z cyklu ?Środa z Ambasadorem? miało niecodzienny charakter, a wszystko za sprawą naszego bohatera ? franciszkanina Filipa Buczyńskiego, założyciela i prezesa Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Ambasador Województwa Lubelskiego z roku 2008 to człowiek wielkiej pokory i wielkiego serca, zjednujący do swoich działań tysiące ludzi.

Reklama

To przykład, wzór bardzo odpowiedzialnej, trudnej pracy wkładanej od lat w działanie na rzecz drugiego człowieka – najmłodszego, najbardziej bezbronnego jakim jest nieuleczalnie chore dziecko – mówił gospodarz spotkania wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

Spotkanie odbyło się 21 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim i zgromadziło bardzo licznych dziennikarzy, co jeszcze raz potwierdziło jak bardzo popularną i lubianą postacią jest ojciec Filip Buczyński. Sam bohater przyznał, że honorowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego z roku 2008 otworzył mu drogę do niejednego ludzkiego serca i niejednych drzwi. – Owoce tamtego wydarzenia, zaistnienia w przestrzeni publicznej, społecznej trwają do dzisiaj. Mamy ze sobą dziesiątki tysięcy ludzi, którzy zaufali nam, doceniają to, co robimy i wspierają nas.

W spotkaniu ojcu Buczyńskiemu towarzyszyły lekarki kierujące najważniejszymi oddziałami hospicjum: Joanna Rafalska – kierownik hospicjum w opiece domowej, Anna Bartnik – kierownik hospicjum w opiece stacjonarnej, Małgorzata Borowska – kierownik poradni stomatologicznej oraz Małgorzata Kostek – kierownik poradni zdrowia psychicznego.

Pomagamy dzieciom chorym onkologicznie, ale także cierpiącym na inne nieuleczalne schorzenia wymagającym opieki paliatywnej. Staramy się zaspokoić ich potrzeby socjalne, duchowe, emocjonalne. Dotychczas pomogliśmy ponad 400 dzieciom w wieku od urodzenia do 18 roku życia, a obecnie obejmujemy opieką domową ok. 70 takich pacjentów – mówiła dr Joanna Rafalska.

Dzieci, które z uwagi na swój ciężki i nieuleczalny stan nie mogą być otoczone opieką szpitalną czy domową, znajdują taką pomoc u nas w hospicjum stacjonarnym. Zapewniamy ciągłą całodobowa opiekę lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, psychologa, duszpasterza – podkreśliła Anna Bartnik,

natomiast Małgorzata Borowska dodała, że na miejscu działa specjalistyczna poradnia stomatologiczna, która może wykonywać refundowane zabiegi w pełnym znieczuleniu  u ciężko chorych i niepełnosprawnych. – Jest to bardzo istotne, by u chorych kierowanych na leczenie onkologiczne czy inne trudne operacje, np. przeszczepy, wyleczyć wcześniej zęby. W tym zakresie współpracujemy m.in. z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Lublinie.

Psycholog i psychoonkolog Małgorzata Kostek mówiła o wielkiej potrzebie pomocy psychologicznej w hospicjum, gdzie często trzeba zmierzyć się z najtrudniejszymi sytuacjami, jak śmierć ukochanego dziecka i uczucie osierocenia matki i całych rodzin. Siedmiu psychologów, jacy pracują w Poradni Zdrowia Psychicznego, ma bardzo ważną misję.

Ich praca i zaangażowanie, podobnie jak całego zespołu pracowników i wolontariuszy hospicjum, pozwala małym podopiecznym i ich rodzinom dużo lepiej i godniej przeżyć miesiące czy lata zmagań z chorobą.

I jeszcze jeden temat, który szczególnie mocno podkreśla ojciec Filip Buczyński:  – Po 20 latach działalności hospicjum udało się nam rozwinąć pełny zakres działań i opieki na chorym dzieckiem, także tym w okresie perinatalnym, jeszcze przed urodzeniem. Zgodnie z obowiązującym u nas prawem, ciężarna matka, po otrzymaniu od lekarzy informacji o ciężkim upośledzeniu czy nieuleczalnym schorzeniu dziecka, może zdecydować o jego aborcji. My, działając w imię ochrony każdego życia, obejmujemy opieką takie matki i takie dzieci, dając im szansę na urodzenie, a później życie, nawet gdyby ono miało być bardzo krótkie – mówił ojciec Filip, przywołując przypadek czteromiesięcznej Basi, którą ostatnio pożegnał razem z bliskimi. – Takich hospicjów jak nasze, z pełnym zakresem opieki paliatywnej, także w okresie perinatalnym jest w kraju zaledwie kilka.

O roli i znaczeniu Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia jego założyciel i prezes opowiadał, wraz z przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego Michałem Mulawą, w środowym programie porankowym TVP Lublin „Między Wisłą i Bugiem” (Kliknij aby obejrzeć – materiał od 01:12:00).

Następne, VII spotkanie z cyklu „Środa z Ambasadorem” odbędzie się 28 sierpnia w Białej Podlaskiej. Razem z dziennikarzami lubelskich i regionalnych mediów odwiedzimy tam Wojewódzki Szpital Specjalistyczny – Ambasadora Województwa Lubelskiego z roku 2014.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.