Reklama

Akt Unii Lubelskiej wpisany na listę UNESCO

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Danuta Matloch / mkidn.gov.pl

Akt Unii Lubelskiej wpisany na listę UNESCO - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Akt Unii Lubelskiej z 1569 r. został wpisany na Światową Listę Programu UNESCO "Pamięć Świata". Z tej okazji w Warszawie odbyła się uroczystość, w której wziął udział wicepremier Piotr Gliński. Następnie goście udali się do Archiwum Państwowego w Lublinie.

Akt Unii Lubelskiej z 1569 r. został wpisany na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Jest to wynik wspólnych zabiegów Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi oraz Ukrainy. Uroczystość odbyła się w siedzibie Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Wzięli w nie udział przedstawiciele wymienionych państw, a także wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński.

Jak podkreślił wicepremier - na tę listę wpisuje się najcenniejsze dokumenty. Od 1997 r. znalazło się na niej ponad 350 obiektów, w tym 17 z Polski. Minister kultury zaznaczył, jak ważnym wydarzeniem w historii było ustanowienie wspólnoty Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Uroczystość miała swoją kontynuację w Archiwum Państwowym w Lublinie. Goście, którzy uczestniczyli we wpisaniu Aktu Unii Lubelskiej na listę UNESCO, spotkali się z Prezydentem Lublina oraz obejrzeli dwie wystawy dotyczące wydarzeń z 1569 roku. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele wcześniej wymienionych państw. Zagranicznymi gośćmi opiekował się m. in. Jacek Krochmal z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Unia Lubelska została zawarta w 1569 r. w Lublinie, w wyniku czego powstało państwo zwane odtąd Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Korona i Wielkie Księstwo Litewskie dzieliły monarchę, sejm, walutę oraz politykę zagraniczną. Odrębne pozostały skarb, urzędy, wojsko i sądownictwo.

Program „Pamięć Świata” (Memory of the World) powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 r. W jego ramach od 1997 roku prowadzona jest światowa lista bezcennych zabytków piśmiennictwa.


Uroczystości w Lublinie / fot. http://lublin.ap.gov.pl


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE