reklama
reklama

76.inauguracja roku akademickiego UMCS w Lublinie

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj (23 października) największa lubelska uczelnia, czyli Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej zaingurowała rok akademicki. Uroczystość odbyła się zdalnie.
reklama

Uroczystość przeniosła się do internetu

 

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej zaingurował dzisiaj rok akademicki 2020/2021. Z powodu sytuacji epidemicznej uroczystość odbyła się w małym gronie, w sali widowiskowej ACK UMCS "Chatka Żaka". Wzięli w niej udział tylko przedstawiciele władz uczelni, studentów i doktorantów. Całość była transmitowana na kanale youtube uczelni. 

 

 

Na początku prof. Radosław Dobrowolski - rektor UMCS wymienił osoby związanie z uczelnią, które zmarły w ciągu ostatniego roku. Potem przeszedł do inauguracji.

 

- Dzisiejsza uroczystość ma bardzo nietypowy charakter, ponieważ po raz pierwszy w historii nie możemy wspólnie w murach naszej uczelni świętować tego doniosłego, akademickiego wydarzenia. Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia zmusiły nas do zmiany formuły dzisiejszej uroczystości. Mamy jednak nadzieję, że mimo fizycznego oddalenia są Państwo emocjonalnie blisko spraw unwiersytetu - mówił prof. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

 

Plany i wyzwania na najbliższy rok akademicki

 

Rektor uczelni mówił o tym, że inauguracja roku akademickiego jest wyjątkowym wydarzeniem tym bardziej, że w tym roku zmieniły się władze UMCS (prof. Radosław Dobrowolski na stanowisku rektora zastąpił prof. Stanisław Michałowskiego - przyp.red.). 

 

- Wielkie postacie rektorów, a zwłaszcza ich wkład w dzieło rozwoju uniwersytetu skłaniają nas wszystkich przejmujących ster uczelni do podsumowania i wyciągnięcia wniosków z tego co już minęło oraz do głębokiej refleksji nad wielkim zadaniem i odpowiedzialnością, które stoją przed nami wszystkimi - podkreślał nowy rektor, dziękując swojemu poprzednikowi za wkład i zaangażowanie w umacnianie dobrej marki UMCS m.in. za zainicjowanie budowy Kampusu Zachodniego przy ul. Głębokiej, który niedawno został otwarty.

 

 

Prof. Dobrowolski wymienił też cele na najbliższy czas. Są to np. dążenie do wzrostu dynamiki badań naukowych, umiędzynarodowienie sfery naukowo-badawczej, modernizacja infrastruktury badawczej, zwiększenie aplikacyjności wyników badań i stopnia ich komercjalziacji, dążenie do wzbogacenia oferty edukacyjnej, podjęcie efektywnej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczej, poprawa warunków socjalno-bytowych pracowników, strdyentów i doktorantów. 

 

- Teraz myślimy również o pandemii. Sytuacja w której znaleźliśmy się jest dla nas wszystkich wyzwaniem. Dystans społeczny i szczególnie dotkliwy dla środowiska akademickiego brak bezpośredniego kontaktu wdarł się niespodziewanie w nasze życie i zdeformował dotychczasowy sposób funkcjonowania. Przewartościowaniu musiały ulec nasze priorytety, sposób pracy, aktywność zawodowa i rodzinna. Zostaliśmy zmuszeni do pdoejmowania niestandardowych działań wykraczających niejednokrotnie pzoa obszar, którym do tej pory zajmowaliśmy się - mówił Dobrowolski. 

 

Na dowód, że kryzys i obostrzenia nie przeszkodziły w działalności i rozwoju uczelni, wymienił kilka osiagnieć m.in. realizacja ponad 180 projektów w trybie konkursowym w których łaczna kwota dofinansowania dla UMCS wyniosła prawie 60 mln zł, współpraca z naukowcami z zagranicy oraz liczne nagrody dla pracowników i uczelni. 

 

Wskaźniki rekrutacyjne podobne do ubiegłorocznych

 

Aktualnie na uczelni zatrudnionych jest ok 1,6 tys pracowników naukowo-badawczych i 1,2 tys pracowników administracji i obsługi. Na UMCS studiuje teraz ponad 18 tys. osób (w tym ok, 1,8 obcokrajwoców z prawie 50 różnych krajów) na 80 kierunkach w blisko 250 specjalnościach. W tym roku przyjęto ok 7,7 tys, nowych studentów. 

 

- Pomimo kryzysu demograficznego oraz trudnej sytuacji sanitarnej utrzymalismy wskaźniki rekrutacyjne na poziomie ubiegłorocznym. To duży sukces organziacyjny i wizerunkowy - zaznaczał rektor.

 

Dobrowolski wspomniał też o sporcie i kultuzre akademickiej, podkreślając, że ma nadzieje, że przeniesienie takiej działalności do internetu jest tylko tymczasowe. Jako przykład takich wydarzeń podał m.in. zorganizowane przez UMCS Lubelskie Wirtualne Dni Nauki, które obejrzało ponad 15 tys. osób. 

 

Wykład inauguracyjny pt." Prawnomiędzynarodowa ochrona dziedzictwa kulturalnego – trudne początki i współczesne zagrożenia" wygłosiła prof. Anna Przyborowska-Klimczak - dziekan Wydziału Prawa i Administracji. Odbyła się też symboliczna immatrykulacja przedstawicieli studentów i doktorantów. 

 

 

- Dzisiejsza uroczystość miała wyjątkowy, szczególny przebieg ze względu na formę, czyli transmisję. Mimo osiągnięć technologicznych, mam nadzieję, że po raz ostatni w historii unwiersytetu komunikujemy się tą drogą w tym wyjątkowym, szczególnym dla uniwesrytetu, dniu - podsumowywał prof. Dobrowolski.

 

Odznaczeni i nagrodzeni

 

W trakcie inauguracji poinformowano też o nagrodach i odznaczeniach państwowych. Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali prof. Arkadiusz Bagłajewski, prof. Radosław Dobrowolski, prof. Iwona Hofman, Srebrnym Krzyżem Zasługi – prof. Piotr Krzyżanowski, dr Ewelina Panas, prof. Jolanta Panasiuk, prof. Lidia Pokrzycka, prof. Katarzyna Smyk, zaś Brązowym Krzyżem Zasługi – prof. Bogdan Borowik, prof. Magdalena Jaszek, dr Urszula Jęczeń, prof. Monika Kowalska, prof. Konrad Pawłowski, prof. Katarzyna Stachurska-Szczesiak, dr Liliana Węgrzyn-Odzioba. Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalami Za Długoletnią Służbę odznaczonych zostało 50 pracowników naszego Uniwersytetu, a Minister Edukacji Narodowej odznaczył Medalem Komisji Edukacji Narodowej 26 pracowników UMCS.

 

Przyznano także Nagrodę Naukową „Marii Curie” zespołowi naukowców w składzie: dr hab. Marta Fiołka, prof. UMCS, prof. dr hab. Teresa Urbanik-Sypniewska, dr hab. Jolanta Kutkowska, prof. UMCS, dr hab. Roman Paduch, prof. UMCS, dr hab. Paulina Czaplewska, prof. UG za „opracowanie preparatu przeciwgrzybowego z płynu celomatycznego dżdżownic Dendrobaena veneta, aktywnego wobec Candida albicans”. Natomiast  ufundowaną przez Uniwersytet Nagrodę im. Jerzego Giedroycia przyznano Piotrowi Majewskiemu za książkę pt. Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu. Kapituła przyznała również Nagrodę Honorową, którą otrzymali Paweł Kowal za książkę pt. Testament Prometeusza oraz Kwartalnik „Akcent”.

 

Ze względu na sytuację epidemiczną odznaczenia, medale oraz nagrody zostaną wręczone w innym terminie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama