Reklama

31 grudnia zakończą się obchody jubileuszu 700-lecia miasta

Opublikowano: sob, 30 gru 2017 00:27
Autor: | Zdjęcie: redakcja lublin24.pl

31 grudnia zakończą się obchody jubileuszu 700-lecia miasta - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rok 2017 był dla Lublina wyjątkowy. Miasto świętowało jubileusz 700-lecia nadania dokumentu lokacyjnego przez Władysława Łokietka w 1317 roku.

 Poniżej przedstawiamy w telegraficznym skrócie ostatni rok z historii naszego miasta.

     Obchody rozpoczęły się w styczniu w CSK od wykonania kantaty jazzrockowej „Zakochani w Lublinie” przez Krzysztofa Cugowskiego, Beatę Kozidrak oraz Urszulę. Program obchodów był podzielony tematycznie. Wiosna w Lublinie przebiegała pod hasłem „Przeżywajmy historię”. W ramach cyklu historycznego m. in. Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej, Archikatedra Lubelska, klasztor oo. Dominikanów, oraz Muzeum Starodruków otworzyło swoje drzwi dla mieszkańców i turystów. W maju w ramach „Festiwalu Kody” wystąpił w Lublinie Kronos Quartet – kwartet smyczkowy o międzynarodowej sławie. W Centrum Spotkania Kultur miał miejsce „Ekumeniczny Zjazd Chórów – święto muzyki na 700-lecie Lublina oraz 500-lecie Reformacji”. W czerwcu odbył się uroczysty koncert Krzysztofa Pendereckiego „Siedem bram Jerozolimy”, a także oficjalnie został otworzony Plac Litewski, który uświetnił laserowy pokaz wodny nawiązujący do historii miasta. Na dziedzińcu Zamku Lubelskiego został wystawiony spektakl teatralny „Pogrom w przyszły wtorek” w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego. Widowisko zostało przygotowane specjalnie z okazji jubileuszu 700-lecia. Scenariusz do sztuk został napisany na podstawie książki Marcina Wrońskiego – autora serii kryminałów, których akcja rozgrywa się w Lublinie. Czerwiec to także Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Żydzi w historii i kulturze Lublina – przeszłość pamięć i teraźniejszość”. Wydarzenie skupiło w mieście badaczy z całej Polski, zajmujących się problematyką żydowską.


   Lubelskie lato minęło pod znakiem festiwali. Konferencja, która nawiązywała do tematyki wielokulturowego Lublina oraz zjazd Lublinerów (żydowskich mieszkańców miasta i ich potomków) rozpoczęły sezon festiwalowy, odnoszący się do polsko-żydowskiej historii. W lipcu odbył się kolejny raz Carnaval Sztukmistrzów, którego otwarcie było bezpośrednio związane z dziełem noblisty, Isaaca Bashevisa Singera „Sztukmistrz z Lublina”. Lublinianie mieli też niebywałą okazję aby w CSK obejrzeć film pokazujący miasto z czasów okupacji niemieckiej. „Lublin 1940” to krótki film, nagrany prawdopodobnie przez niemieckiego kupca, który pokazuje m. in. Krakowskie Przedmieście, Plac Litewski oraz getto znajdujące się na Starym Mieście. Projekcję obejrzało ponad dziewięć tysięcy osób. Sierpień na kulturalnej mapie obchodów 700-lecia miasta to Miszmasz. Festiwal Kultury Żydowskiej zorganizowany specjalnie z okazji jubileuszu, oraz Nasze Wielkie Żydowskie Wesele. Obydwa wydarzenia miały na celu przybliżenie mieszkańcom tradycji, kultury i historii Żydów, którzy w Lublinie mieszkali od czasów średniowiecza. W sierpniu na placu zamkowym odbył się też po raz drugi koncert „Zakochani w Lublinie”, który w styczniu otworzył obchody jubileuszu .


   Jesienią po raz pierwszy w Lublinie można było obejrzeć operę „Umarłe Miasto” w reżyserii Marcina Terlińskiego. Jest to dzieło E. W. Korngolda z 1920 roku. Została ona przygotowana przez Teatr Wielki – Operę Narodową oraz teatr hiszpański Gran Teatre del Liceu z Barcelony.

   700-lecie miasta to nie tylko wydarzenia kulturalne. W październiku odbył się Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny „Lublin – miasto zgody religijnej 2017”, który nawiązywał do chrześcijańskich tradycji miasta. Skupił on w Lublinie środowiska prawosławne, protestanckie i katolickie z całego świata. W listopadzie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II miał miejsce III Kongres Dydaktyki Polonistycznej. Obrady trwały cztery dni. Na lubelską uczelnię przybyło ponad 200 badaczy z całej Polski.


   Obchody jubileuszu trwały cały rok. Towarzyszyło im wiele wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych oraz naukowych. 31 grudnia imprezą Sylwestrową na placu teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zakończą się obchody 700-lecia miasta. Wydarzenie będzie wyjątkowe. Wystąpią m. in. gwiazdy takie jak Izabela Trojanowska, Romuald Lipko z muzykami z Budki Suflera czy Grzegorz Wilk. Z uwagi na bezpieczeństwo zwierząt w tym roku nie będziemy oglądać sztucznych ogni. Widowisko zostanie zwieńczone pokazem wizualizacji świetlnych, laserów i confetti.


Inne pomysły na spędzenie Sylwestra w Lublinie w jednym z naszych poprzednich artykułów:


http://www.lublin24.pl/wiadomosci/sylwester-last-minute--podpowiadamy_-gdzie-spedzic-sylwestra-20172018-w-lublinie,p17014523


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE