Autor: | Zdjęcie: K. Kurzępa

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonany przez BC Polkowice. Rywalki bliżej mistrzostwa - Zdjęcie główne

foto K. Kurzępa

SportKoszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin poniosły porażkę w trzecim finale obecnego sezonu Energa Basket Ligi Kobiet. We wtorkowy wieczór podopieczne Krzysztofa Szewczyka nieznacznie uległy we własnej hali BC Polkowice. To zwycięstwo sprawiło, że drużyna z Dolnego Śląska prowadzi 2:1 w serii do trzech wygranych.

Po dwóch zeszłotygodniowych spotkaniach w Polkowicach rywalizacja przeniosła się do Lublina. Kibice nie zawiedli i tłumnie stawili się w hali imienia Zdzisława Niedzieli, tworząc fantastyczną atmosferę. A na parkiecie nie brakowało dramaturgii, zwrotów akcji oraz koszykówki na wysokim poziomie.

Pierwsza kwarta należała do gospodyń, które od początku starcia były bardzo skoncentrowane, zdyscyplinowane taktycznie i skuteczniejsze. Dobra, zespołowa postawa pozwoliła akademiczkom zbudować 12 punktów przewagi.

W drugiej odsłonie inicjatywę zdecydowanie przejęły przyjezdne. I tym razem to obrończynie tytułu wygrały partię w stosunku 25:13. Drużyny walczące o mistrzostwo schodziły więc na dużą przerwę przy remisie 38:38.

W trzeciej ćwiartce znów lepsze były miejscowe. Lublinianki dobrze punktowały z szybkich ataków i notowały większą liczbę asyst, umiejętnie dzieląc się piłką. Co prawda to "Pomarańczowe" miały w swoich szeregach więcej zawodniczek zbierających oraz trafiających do kosza po wejściu z ławki rezerwowych, ale po dwóch kwadransach meczu to zielono-białe prowadziły 55:49.

Nie minęły nawet trzy minuty czwartej kwarty, a za sprawą celnego rzutu z dystansu skrzydłowej Artemis Spanou, ekipa gości odrobiła straty z nawiązką. Następnie zespoły poszły na wymianę ciosów. Na 12 sekund do końcowej syreny, po "trójce" Sparkle Taylor na tablicy wyników widniał remis 73:73. W ostatnich fragmentach spotkania więcej zimnej krwi zachowały polkowiczanki, które do zwycięstwa poprowadziła doświadczona Erica Wheeler.

W środę przy Alejach Zygmuntowskich odbędzie się czwarty z finałów EBLK. Jego początek zaplanowano na godzinę 20:00. Jeżeli do rozstrzygnięcia będzie potrzebna piąta konfrontacja, to 15 kwietnia dojdzie do niej na Dolnym Śląsku.

Wiemy już, która ekipa wywalczyła brązowe medale w sezonie 2022/2023. Na najniższym stopniu podium zameldował się koszykarki zespołu PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski. Podopieczne trenera Dariusza Maciejewskiego pokonały w serii do dwóch zwycięstw MB Zagłębie Sosnowiec.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin - BC Polkowice 73:77 (25:13, 13:25, 17:11, 18:28)

Lublin: Taylor 20, Mack 17, Ziętara 9, Trzeciak 8, Zec 8, Stanacev 7, Zięmborska 4,  Yurkievichus

Polkowice: Wheeler 27, Spanou 15, Puter 9, Friskovec 8, Gertchen 8, Telenga 4, Gajda 3, Zasada 3, Banaszak, Cado

Sędziowali: M. Sosin, G. Czajka, M. Skorek

Sprawdź fanpage Lublin24, bądź na bieżąco!