Reklama

Reklama

Zbigniew Jakubas - miliarder z Lublina zbuduje Lubelską Akademię Futbolu. Jest już koncepcja

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Zbigniew Jakubas - miliarder z Lublina zbuduje Lubelską Akademię Futbolu. Jest już koncepcja - Zdjęcie główne

Miliarder z Lublina zbuduje Lubelską Akademię Futbolu. Jest już koncepcja w ramach której powstaną zewnętrzne boiska, namiot i budynek

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Sport Prawdopodobnie już we wrześniu powstanie Lubelska Akademia Futbolu przy ul. Dzierżawnej. Nowe obiekty wybuduje pochodzący z Lublina Zbigniew Jakubas - jeden z najbohatszych Polaków i główny udziałowiec klubu piłkarskiego "Motor Lublin".

Reklama

Akademię zbuduje miliarder

 

Dziś (5 października) w ratuszu przedstawiono koncepcję możliwego zagospodarowania terenu przy ul. Dzierżawnej. Chodzi o ok. 10 hektarową działkę niedaleko stradionu Arena Lublin. Zaproponowano, żeby powstał na niej obiekty treningowe Lubelskiej Akademii Futbolu.

 

O samej koncepcji opowiedział miliarder, przedsiębiorca i właścicielel Grupy Kapitałowej Multico Zbigniew Jakubas, będący już od dłuższgeo czasu zaangażowany jest w we wsparcie finansowe Motoru Lublin, który jak nie raz podkreślał - darzy wielkim sentymentem. Jeszcze w czerwcu tego roku biznesman zaznaczał, że chce zbudować coś, co przez wiele lat będzie dumą miasta, gra Motoru do tej pory dumą lublinian nie mogła napawać i chce to zmienić, a celem równoległym jest zbudowanie akademii piłkarskiej. 

 

W ramach inwestycji powstanie 7 boisk z czego pięć lub sześć z naturalną murawą, a jedno lub dwa ze sztuczną, podgrzewaną nawierzchnią. Planuje się też namiot "balon" w którym z zawodnicy będą grać w zimie i parking na 220 samochodów. W trakcie pierwszego etapu inwestycji powstaną cztery boiska z czego jedno pod namiotem oraz budynek akademii piłkarskiej, plac z fontannami i parking. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem będzie to już gotowe we wrześniu przyszłego roku. Z kolei pozostałe boiska  nie mogą być teraz wykonane, bo plan zagospodarowania przestrzennego na to nie pozwala. Za to możliwe, że uda się zapewnić podgrzewanie wszystkim boiskom, bo obok przebiega magistrala, którą do elektrociepłowni na Wrotkowie wraca wychłodzona woda, więc jej temperatura wystarczyłaby do podgrzania murawy.

 

Planowany jest trzypiętrowy budynek, gdzie na partnerze będą: hala sportowa, siłownia, basen, sztanie, miejsce odnowy biologicznej, trzy sale konferencyjne, sklep, recepcja i jadalnia z kuchnią. Na pierwszym piętrze będą m.in. dwa pokoje relaksu, 36 pokoi dla młodzeży z Akademii. Na drugim piętrze zaplanowano: pomieszczenia biurowe, 18 pokoi kadry i 7 apartamentów. 

 

Obiekty miały być w innym miejscu

 

Akademia miała stnąć pierwotnie przy ul. Rusałka, ale zrezygnowano z tego pomysłu z powodu problemów własnościowych - część terenu nie nalezy do miasta.

 

- Dotarliśmy z czasem do Świdnika, który zaoferował nam bardzo ciekawe tereny, ale jak mówią wszyscy kibice: Akademia Piłka Motoru Lublin w Świdniku byłaby obciachem. W związku z tym znaleźliśmy tereny przy ul. Dzierżawnej i pasują idealnie na tę inwestycję - mówił Zbigniew Jakubas - Akademia będzie budowana bez żadnego wsparcia finansowego miasta, Będę to dźwigał z budżetem między 50 mln a 60 mln zł, ale jeśli włądze Lublina znajda pieniądze, to oczywiście mogą wspomóc inwestycję podobnie jak Ministerstwo Sportu i Turystyki.

 

- Chcemy aktywizować sportowo młodzież i dzieci również z pobliskich osiedli - dodawał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, przypominając przy okazji, że w tej okolicy miasto planuje remonty dróg, co ułatwi dotarcie do obiektów. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE