Autor: | Zdjęcie: Dominika Polonis

Fenomenalny Wilfredo León z Bogdanki LUK Lublin! Polska wygrała z Brazylią na Igrzyskach Olimpijskich - Zdjęcie główne

Wilfredo León był wyraźnie najlepiej punktującym zawodnikiem w środowym meczu | foto Dominika Polonis

SportKapitalna batalia w siatkarskim hicie na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Polacy pokonali w środę Brazylię 3:2 po niezwykle emocjonującym meczu, a w jednej z głównych ról wystąpił zawodnik Bogdanki LUK Lublin - to Wilfredo León postawił kropkę nad "i" swoją potężną zagrywką!

W pierwszym meczu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu polscy siatkarze nie mieli poprzeczki zawieszonej zbyt wysoko. W sobotę, 27 lipca, biało-czerwoni pewnie pokonali najsłabszy w zestawieniu Egipt 3:0. Jednym z kluczowych zawodników ekipy trenera Nikoli Grbicia był oczywiście Wilfredo León. Przyjmujący Bogdanki LUK Lublin zdobył najwięcej punktów spośród Polaków - 13.

Kolejny mecz na Igrzyskach to poprzeczka zawieszona znacznie wyżej. W środę, 31 lipca, Polacy zmierzyli się z Brazylią. Spotkanie było niezwykle emocjonujące.

Pierwszego seta wygrali "Canarinhos". Rywale biało-czerwonych długo utrzymywali przewagę, potem Kurek i spółka wyszli nawet na prowadzenie 22:21, ale ostatnie słowo należało do Brazylijczyków.

Początek drugiej partii to popis Polaków, którzy osiągneli przewagę 9:3. Choć zespół z Ameryki Południowej zdołał doskoczyć na różnicę jednego punktu, to w kolejnym fragmencie meczu biało-czerwoni znowu przejęli kontrolę, której nie wypuścili z rąk do końca seta, wygranego 25:19.

TO NIEJEDYNE ZWYCIĘSTWO LUBELSKIEGO SPORTOWCA NA IGRZYSKACH: Julia Szeremeta z PACO Lublin wygrała walkę na Igrzyskach Olimpijskich!

Siatkarze obu zespołów nie dawali powodów do nudy kibicom, którzy w trzecim secie obejrzeli kolejną zaciętą batalię. Od początku nieznaczną przewagę wypracowali sobie Brazylijczycy. W decydującym momencie ją powiększyli, wychodząc na prowadzenie 24:18. Ostatecznie wygrali tę partię 25:19.

Polacy nie mogli sobie więc pozwolić na zbyt wiele błędów w czwartym secie. Od początku gra toczyła się punkt za punkt. Raz na prowadzeniu byli Brazylijczycy, potem tracili je na rzecz biało-czerwonych. Ci zachowali więcej zimnej krwi w końcówce i wygrali 25:23.

O wyniku decydował tie-break. Piątego seta znacznie lepiej zaczęli siatkarze znad Wisły, którzy prowadzili już 9:5. Brazylijczycy zdołali doprowadzić do remisu 12:12. Końcówka to już jednak koncert Polaków z Wilfredo Leónem na czele. Zawodnik Bogdanki LUK Lublin podsumował ten hitowy mecz kapitalnym akcentem, zdobywając dwa punkty zagrywką. Polska wygrała ostatnią partię 15:12 i całe spotkanie 3:2.

Wilfredo León był wyraźnie najlepiej punktującym zawodnikiem w środowym meczu. Siatkarz Bogdanki LUK Lublin zdobył aż 26 punktów. Kolejni w tej klasyfikacji dwaj Brazylijczycy zdobyli dla swojej drużyny po 18 punktów.

Po dwóch spotkaniach Polacy mają na koncie dwa zwycięstwa, co daje im pięć punktów. Na czele grupy B są Włosi, także z kompletem dwóch wygranych, ale mający o jeden punkt więcej. To właśnie z nimi biało-czerwoni zmierzą się w sobotę, a stawką meczu będzie pierwsze miejsce w grupie.

Niezależnie od wyniku tego starcia, podopieczni trenera Nikoli Grbicia są już pewni awansu do ćwierćfinału Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Polska - Brazylia 3:2 (22:25, 25:19, 19:25, 25:23, 15:12)