Nowi ochotnicy w szeregach Lubelskich Terytorialsów

region Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej koronawirusem 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej wznowiła nabór i szkolenia podstawowe. W piątek, 3 lipca br. w szeregi brygady wstąpiło 51 nowych ochotników.

oprac. RW

Opublikowano: 3 lipca 2020 14:34 | Aktualizacja: 3 lipca 2020 14:58

Nowi ochotnicy

 

Lubelska Brygada OT powróciła do pełnej aktywności szkoleniowej. Rozpoczęły się także szkolenia podstawowe dla kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Szkolenie podstawowe, tzw. szesnastkę rozpoczęło dzisiaj (3 lipca) w Lublinie 51 nowych uczestników. Podczas weekendu w szeregi WOT wstąpi łącznie blisko 570 nowych ochotników z siedmiu województw.

 

Skąd pomysł na dołączenie do WOT?

 

- Chciałem zobaczyć, jak jest w wojsku. Zawsze chciałem wstąpić do wojska, a WOT okazał się fajnym rozwiązaniem, gdyż nie pozbawi mnie całego czasu. – mówi Przemysław z Lublina, na co dzień doradca klienta w markecie. Z kolei Emilia z Chełma, uczennica w klasie mundurowej mówi - Swoją przyszłość wiążę z wojskiem i chce iść na akademię wojskową. W obronie terytorialnej mam okazję sprawdzić się, to będzie dla mnie dobry test. Spodziewam się intensywnych ćwiczeń i dużego wysiłku.

 

Jak przebiega szkolenie?

 

Pierwszy dzień polega na wcieleniu, umundurowaniu, odbiorze ekwipunku u wyposażenia. Następnego dnia ochotnicy zostają poddani egzaminowi z wychowania fizycznego oraz testowi oceny potencjału sprawności fizycznej. Następne dni to nauka praktycznych umiejętności na poligonie w Nowej Dębie. Wtedy ochotnicy zapoznają się z podstawami posługiwania się bronią, taktyką, zasadami zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy medycznej. Chętni, którzy przejdą pomyślnie szkolenia, złożą przysięgę wojskową. Później żołnierze będą rozwijali swoje umiejętności następne trzy lata.

 

Rekrutacja w szeregi 2 LBOT

 

Dla osób zainteresowanych służbą w szeregach 2 LBOT, które nigdy nie były w wojsku, w tym roku zaplanowano jeszcze 3 szkolenia podstawowe. Odbędą się one w następujących terminach: 17.07-01.08., 12-27.09., 21.11-06.12. oraz jedno szkolenie wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy w terminie od 03.10.

 

Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, powinni zgłaszać swoje kandydatury w najbliższej, względem miejsca zamieszkania, Wojskowej Komendzie Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną termin wizyty w WKU należy ustalać telefonicznie. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z ePUAP. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.

 

 

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • avatar

    miesiąc temu | ocena +0 / -0

    O n

    Dziwne są te zasady zostania w wojsku gdy chciałem zostać na termita to nie było etatów teraz zaś biorą jak leci,nie lepiej by było gdyby ponownie była obowiązkowa służba wojskowa?dla mnie wojsko to było przedszkole małpi gaj rozrywka w wolnej chwili chodziliśmy z kumplami pociwiczyc na małpim gaju a teraz to co niektórzy z młodych po 18 nawet nie umieją zrobić pompek a co dopiero wejście oficerskie na drążku.