Koniec zatorów w Kołbieli. Otworzyli nowy odcinek S17 łączący Lublin z Warszawą

Dzięki tej inwestycji czas podróży pomiędzy Lublinem i Warszawą ulegnie znacznemu skróceniu | foto Krzysztof Nalewajko/GDDKiA

region Dwie jezdnie w ramach obwodnicy Kołbieli i dalej na trasie łączącej Kołbiel z podwarszawskim węzłem Lubelska. To prawie 24-kilometrowy nowo otwarty odcinek trasy ekspresowej S17 łączącej Lublin z Warszawą.

oprac. dsm

Opublikowano: 17 lipca 2020 11:22 | Aktualizacja: 17 lipca 2020 15:11

Koniec z zakorkowanym rondem

 

Jeszcze do niedawna hasło "Kołbiel" w kontekście podróży między Lublinem i Warszawą kojarzyło się gigantycznymi korkami na rondzie w ramach drogi krajowej na wysokości tej miejscowości. Ten drogowy problem odchodzi już w zapomnienie. W piątek, 17 lipca, oficjalnie otwarto ruch na dwóch jezdniach na obwodnicy Kołbieli w ciągu budowanej drogi S17 (ok. 8,7 km), a także na odcinku od obwodnicy Kołbieli do węzła Lubelska (ok. 15 km). Wyjątek stanowi 400-metrowy odcinek trasy zwężony do jednego pasa na wysokości miejscowości Ostrowik.

 

- Sukcesywnie oddajemy do ruchu kolejne odcinki nowych, bezpiecznych i komfortowych tras. Obwodnica Kołbieli oznacza dla kierowców koniec zatorów drogowych, które regularnie tworzyły się na trasie z Lublina do Warszawy - powiedział w piątek cytowany przez lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

 

Ograniczenie do osiemdziesiątki

 

Jednocześnie zlikwidowane zostało tymczasowe rondo na przecięciu DK50 z budowaną S17 i uruchomione zostały drogi dojazdowe oraz łącznice na węźle Kołbiel, którymi kierowcy mogą wjechać na drogę krajową nr 50 w kierunku Grójca i Mińska Mazowieckiego. Na wspomnianym odcinku obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h. Nadal prowadzone są bowiem prace obok głównej trasy, związane m.in. z budową miejsca obsługi podróżnych, dróg dojazdowych, kanalizacji deszczowej czy zbiorników retencyjnych.

 

CZYTAJ TAKŻE: Posiadasz zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię? Wypełnij formularz

 

Inwestycja za ponad miliard złotych

 

Wartość zadania polegającego na zbudowaniu tych dwóch odcinków trasy S17 - obwodnicy Kołbieli i odcinka Kołbiel do węzła Lubelska - wynosi 596 mln zł. Całkowity koszt tej inwestycji, włączając m.in. prace projektowe, archeologiczne, wykup gruntów, czy nadzór budowlany to ok. 1,2 mld zł. Zadanie jest wspófinansowane ze środków Unii Europejskiej. Wykonawcą obu odcinków jest konsorcjum firm Strabag (lider) i Strabag Infrastruktura Południe (partner).

 

Szybka trasa z Lublina do Warszawy

 

Piątkowe oddanie do użytku kolejnych odcinków S17 to kolejne etapy budowy drogi ekspresowej z Lublina do Warszawy. W ubiegłym roku GDDKiA oddała do użytku pięć odcinków S17 od końca obwodnicy Kołbieli (jadąc od strony Warszawy) do węzła Kurów Zachód o łącznej długości ok. 70 km.

 

CZYTAJ TAKŻE: Wkrótce rozpocznie się budowa obwodnicy w Dęblinie

 

"Finał prac wykończeniowych na dwóch odcinkach między węzłem Lubelska a końcem obwodnicy Kołbieli planujemy na IV kwartał tego roku" - informują przedstawiciele GDDKiA.

 

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • avatar

    13 dni temu | ocena +0 / -0

    maryla

    Jak dobrze pamiętam, to gdzieś o tym czytałam. Na pewno wielu osobom to pomoże, zwłaszcza jeśli nie będą mieli jak dojechać. Ciekawa jestem, jak pierwsze testowanie, bo ludzie i o tym pisali. Może akurat będzie dobrze, zobaczymy. https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-wnetrz-lublin/