Reklama

Reklama

Kilkadziesiąt osób zakażonych koronawirusem w jednym ośrodku w Tomaszowie Lubelskim. To placówka dla niepełnosprawnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Kilkadziesiąt osób zakażonych koronawirusem w jednym ośrodku w Tomaszowie Lubelskim. To placówka dla niepełnosprawnych - Zdjęcie główne

Nie są znane jeszcze wyniki badań wychowanków placówki | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Region Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto u 36. spośród 68. pracowników ośrodka szkolno-wychowawczego w Tomaszowie Lubelskim. Wymazy do badań pobrano od ponad 80. uczniów. Wyniki ich badań nie są jeszcze znane.

Reklama

Takiego ogniska koronawirusa SARS-CoV-2 w placówce oświatowej w naszym regionie jeszcze nie było. Na piątkowej konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka poinformował o wykryciu nowego ogniska w ośrodku szkolno-wychowawczym w Tomaszowie Lubelskim. Zakażenie zdiagnozowano u 36. spośród 68. pracowników jednostki.

 

- Wykonaliśmy badanie przesiewowe - przyznał Lech Sprawka. - Dzięwięć próbek jest jeszcze wątpliwych, bez rozstrzygnięcia. Połowa pracowników jest zakażona. To oznacza, że większość pracowników przebywa w kwarantannie. Trudno wyobrazić sobie, żeby ktoś z pracowników nie miał kontaktu z osobą zakażoną. Dobrze się składa, że w Tomaszowie Lubelskim jest szpital z oddziałem zakaźnym. Niemniej, większość zakażonych nie ma objawów, mogą być izolowani w warunkach domowych - dodał wojewoda.

 

Pobrano także 83 próbki od wychowanków ośrodka - w placówce kształcą się osoby niepełnosprawne.

 

- Wynik będzie znany dziś w godzinach popołudniowych. On zdeterminuje, co dalej z dziećmi - powiedział około godz. 14 Lech Sprawka. - Część wychowanków dochodzi do placówki, część mieszka na stałe w internacie: 56 osób. Wczoraj rodzice zostali poinformowani o sytuacji, dochodzący wychowankowie nie przyszli już na zajęcia. Rodzice wychowanków mieszkających w internacie zostali poinformowani, że po uzyskaniu wyników testów, zabiorą do domu dzieci, do kwarantanny lub izolacji. Dziesiątka uczniów musi pozostać w internacie. Ta grupa zostanie podzielona na dwie grupy: tych z wynikiem ujemnym i tych z dodatnim. Dla nich w internacie zostaną wydzielone: ośrodek kwarantanny i izolatorium - opisuje wojewoda.

 

W piątek przedstawiciele wojewody poinformowali o 39. nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim. W raporcie nie zostały jednak uwzględnione przypadki zakażeń z Tomaszowa Lubelskiego. Można więc spodziewać się dużych liczb w sobotnim sprawozdaniu.

 

- Może się skala zakażeń rozszerzyć, może być znacznie większa. Boimy się zablokowania szpitala przez zbyt dużą ilość pacjentów. Izolatorium w Tomaszowie Lubelskim jest już gotowe do otwarcia. Mamy tam kilkanaście miejsc, tam kierowani będą głównie dorośli nie wymagający hospitalizacji, ale ci, którzy nie mogą być objęci izolacją domową - wyjaśnia Lech Sprawka. 

 

Zajęcia w ośrodku szkolno-wychowawczym zostały w całości zawieszone. Placówka przeszła na edukację zdalną.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE