reklama
reklama

Podręczniki do historii - to od nich może zacząć się pasja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Podręczniki do historii - to od nich może zacząć się pasja - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANELekcje historii wielu osobom kojarzą się głównie z mozolnym uczeniem się na pamięć dat i z nieciekawymi opowieściami o wydarzeniach sprzed wieków. Tymczasem nasza przeszłość kryje w sobie mnóstwo fascynujących opowieści, a poznawanie ich może być ekscytującą przygodą. Od tego, jak wygląda nauczanie historii w szkole, może zależeć, czy młody człowiek zainteresuje się tym przedmiotem i będzie chętnie zdobywał wiedzę. Istotnych jest tutaj wiele czynników, ale najważniejszym - obok osoby nauczyciela - jest podręcznik, który prezentuje omawiane treści w atrakcyjnej dla ucznia formie. Jak radzą sobie z tym twórcy podręczników?
reklama

Forma graficzna

Wiele podręczników stawia, oczywiście obok wartości merytorycznej, na odpowiednie graficzne przedstawienie treści. Liczne rysunki i zdjęcia pozwalają uczniom na lepsze wyobrażenie sobie, jak ubierali się ludzie przed wiekami albo jak wyglądały ich przedmioty codziennego użytku. Popularne jest też stosowanie kolorowych osi czasu i przejrzystych infografik, prezentujących najważniejsze informacje.

reklama

Tematy do dyskusji

Nauka historii to nie tylko przyswajanie suchych faktów, to również próba zrozumienia dziejów świata i postępowania ludzi na przestrzeni wieków. Różne wydarzenia historyczne można oceniać na rozmaite sposoby, biorąc pod uwagę ich przyczyny i konsekwencje dla konkretnych społeczności. Spojrzenie na te zagadnienia z różnych punktów widzenia umożliwia np. podręcznik "Poznać przeszłość 2" wydawnictwa Nowa Era. W sekcji zatytułowanej "To budzi kontrowersje" umieszczono krótkie eseje dotyczące różnorodnych interpretacji wydarzeń z przeszłości. Stanowi to doskonałą zachętę do samodzielnego zgłębienia tematu i jego analizy.

reklama

Odniesienia do współczesności

Równie ważne jest też nawiązywanie do współczesnych, bliskich uczniowi wydarzeń i technologii, pokazując jednocześnie ich związki z przeszłością. Uświadamia to młodzieży, jak wielki wpływ na nasze życie mają wydarzenia sprzed lat oraz to, co udało się (bądź nie) osiągnąć naszym przodkom. Takie fragmenty znajdują się chociażby w cyklu podręczników wydawnictwa WSiP, gdzie noszą nazwę "Ślady przeszłości".

reklama

Ciekawostki

Nic tak nie rozbudza zainteresowania uczniów przedmiotem, jak fascynujące ciekawostki dotyczące danego zagadnienia. W serii podręczników Wydawnictwa Nowa Era "Wczoraj i dziś" są one wplecione w treść w sekcji nazwanej "Tajemnice sprzed wieków". Dzięki niej młodzi ludzie mogą np. poznać różne teorie dotyczące tego, kto jako pierwszy dotarł do Ameryki.

Jak widać, współczesne podręczniki do nauki historii nie są tylko nieciekawym zbiorem dat i wydarzeń. Oferują one uczniom o wiele więcej. Interesujące grafiki, opis tajemniczych wydarzeń z przeszłości i uświadomienie wpływu, jaki miały na teraźniejszość - to wszystko może się przyczynić do rozbudzenia w uczniach pasji historycznej. To od nauczyciela (i, co najważniejsze, od samych uczniów) zależy, czy tak się rzeczywiście stanie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama