reklama
reklama

Optometrysta czy okulista - gdzie się udać, gdy doskwierają nam problemy ze wzrokiem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Optometrysta czy okulista - gdzie się udać, gdy doskwierają nam problemy ze wzrokiem? - Zdjęcie główne

adobestock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANEProblemy z oczami dotykają większość z nas. Niestety, wiele osób bagatelizuje objawy świadczące o pogłębiającej się wadzie wzroku. Kiedy zauważymy pierwsze niepokojące symptomy, powinniśmy jak najprędzej umówić się na wizytę u specjalisty. Kto pomoże nam w rozwiązaniu problemów? Optometrysta czy okulista?
reklama

Kto może wykonać badanie wzroku?

Profesjonalne badanie wzroku z reguły jest wykonywane przez okulistę lub optometrystę. Chociaż zarówno pierwszy, jak i drugi specjalista może ocenić, czy z naszymi oczami dzieje się coś niepokojącego, to oba zawody charakteryzuje zupełnie inny zakres odpowiedzialności. Często nie mamy pewności do kogo się udać, gdy doskwierają nam problemy z prawidłowym widzeniem. Okazuje się, że nie każdy przypadek wymaga interwencji okulistycznej, a wystarczająca będzie wizyta w salonie optycznym, również na terenie Lublina. Warto sprawdzić, kiedy można umówić się na wizytę u optometrysty, który z reguły jest w stanie przyjąć nas bardzo szybko, a jego usługi są zdecydowanie tańsze, niż prywatna porada lekarska.

reklama

Czym zajmuje się okulista?

Okulista to lekarz, który ukończył studia medyczne. Specjalizuje się on w diagnostyce i leczeniu chorób oczu, takich jak:

  • zaćma,
  • jaskra,
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie rogówki,
  • schorzenia siatkówki i przedniego odcinka oka.
Okulista jest uprawniony do wypisywania recept na lekarstwa oraz do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych na oku. Jest on także specjalistą od doboru korekcji optycznej wad refrakcji i dysponuje szeroką wiedzą medyczną, dlatego może leczyć wszelkie choroby i schorzenia, które dotykają aparat wzroku. Okulista pomoże nam w sytuacji, gdy odczuwamy pieczenie lub ból oczu albo zauważyliśmy nagłe pogorszenie się wzroku. To on udzieli nam porady, jeśli podejrzewamy, że z naszymi oczami dzieje się coś niepokojącego.

reklama

Kim jest optometrysta?

Optometrysta jest specjalistą w dziedzinie ochrony zdrowia, który skupia się wyłącznie na rozwiązywaniu problemów ze wzrokiem. W odróżnieniu od okulisty może on badać tylko wzrok. Diagnozowanie chorób oczu oraz wykonywanie zabiegów chirurgicznych nie leży w zakresie jego kompetencji. Do optometrysty warto zgłosić się w momencie, gdy potrzebujemy pomocy przy doborze soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych. Ten specjalista zajmuje się także edukacją na temat higieny pracy układu wzrokowego i może nas nauczyć, w jaki sposób poprawnie wykonywać ćwiczenia wzrokowe. Optometryści często przyjmują pacjentów w salonach optycznych. Jeśli chcemy umówić się na badanie wzroku, wystarczy skontaktować się z dobrym optykiem (patrz salony KODANO Optyk na terenie Lublina w https://kodano.pl/salony.html?city=lublin

reklama

Jakie badanie wykonywane są w salonie optycznym?

Wizyta w salonie optycznym z reguły trwa około 40-60 minut. Wszystko zależy od tego, jakie badania przeprowadza optometrysta. Jeśli specjalista wykryje wadę wzroku, to spotkanie może się nieco przedłużyć, ponieważ konieczne będzie dobranie odpowiedniej korekcji i wypisanie recepty. Podczas konsultacji specjalista wykorzystuje nowoczesną aparaturę, taką jak:

  • autorefraktometr,
  • foropter,
  • biomikroskop,
  • tonometr,
  • oftalmometr.
Niektórzy optometryści korzystają także z tradycyjnych tablic tekstowych. Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak będzie wyglądać badanie w salonie optycznym, ponieważ każdy specjalista robi to nieco inaczej. Po zakończonym spotkaniu klient może odebrać receptę i bezzwłocznie ją zrealizować. Jeśli chcesz kupić okulary w Lublinie, to nie musisz daleko szukać – wystarczy, że wybierzesz jeden z modeli dostępnych w salonie optycznym, w którym przeprowadzono badanie wzroku. Możliwe, że dzięki temu uzyskasz atrakcyjną zniżkę.

Jak często wykonywać badanie wzroku?

Częstotliwość zgłaszania się na badanie wzroku jest uzależniona od naszego wieku oraz stanu zdrowia. Ludzie młodzi powinni wykonywać je przynajmniej raz na trzy lata, a osoby po 40. roku życia co dwa lata. Każdy pacjent ze zdiagnozowaną wadą wzroku powinien wracać do gabinetu co 12 miesięcy. Dzięki temu można na bieżąco kontrolować sytuację i szybko wychwycić moment, gdy będziemy potrzebować nowych soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama