Kto może wykonać badanie wzroku?
Profesjonalne badanie wzroku z reguły jest wykonywane przez okulistę lub optometrystę. Chociaż zarówno pierwszy, jak i drugi specjalista może ocenić, czy z naszymi oczami dzieje się coś niepokojącego, to oba zawody charakteryzuje zupełnie inny zakres odpowiedzialności. Często nie mamy pewności do kogo się udać, gdy doskwierają nam problemy z prawidłowym widzeniem. Okazuje się, że nie każdy przypadek wymaga interwencji okulistycznej, a wystarczająca będzie wizyta w salonie optycznym, również na terenie Lublina. Warto sprawdzić, kiedy można umówić się na wizytę u optometrysty, który z reguły jest w stanie przyjąć nas bardzo szybko, a jego usługi są zdecydowanie tańsze, niż prywatna porada lekarska.
Czym zajmuje się okulista?
Okulista to lekarz, który ukończył studia medyczne. Specjalizuje się on w diagnostyce i leczeniu chorób oczu, takich jak:
- zaćma,
- jaskra,
- zapalenie spojówek,
- zapalenie rogówki,
- schorzenia siatkówki i przedniego odcinka oka.
Kim jest optometrysta?
Optometrysta jest specjalistą w dziedzinie ochrony zdrowia, który skupia się wyłącznie na rozwiązywaniu problemów ze wzrokiem. W odróżnieniu od okulisty może on badać tylko wzrok. Diagnozowanie chorób oczu oraz wykonywanie zabiegów chirurgicznych nie leży w zakresie jego kompetencji. Do optometrysty warto zgłosić się w momencie, gdy potrzebujemy pomocy przy doborze soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych. Ten specjalista zajmuje się także edukacją na temat higieny pracy układu wzrokowego i może nas nauczyć, w jaki sposób poprawnie wykonywać ćwiczenia wzrokowe. Optometryści często przyjmują pacjentów w salonach optycznych. Jeśli chcemy umówić się na badanie wzroku, wystarczy skontaktować się z dobrym optykiem (patrz salony KODANO Optyk na terenie Lublina w https://kodano.pl/salony.html?city=lublin
Jakie badanie wykonywane są w salonie optycznym?
Wizyta w salonie optycznym z reguły trwa około 40-60 minut. Wszystko zależy od tego, jakie badania przeprowadza optometrysta. Jeśli specjalista wykryje wadę wzroku, to spotkanie może się nieco przedłużyć, ponieważ konieczne będzie dobranie odpowiedniej korekcji i wypisanie recepty. Podczas konsultacji specjalista wykorzystuje nowoczesną aparaturę, taką jak:
- autorefraktometr,
- foropter,
- biomikroskop,
- tonometr,
- oftalmometr.
Jak często wykonywać badanie wzroku?
Częstotliwość zgłaszania się na badanie wzroku jest uzależniona od naszego wieku oraz stanu zdrowia. Ludzie młodzi powinni wykonywać je przynajmniej raz na trzy lata, a osoby po 40. roku życia co dwa lata. Każdy pacjent ze zdiagnozowaną wadą wzroku powinien wracać do gabinetu co 12 miesięcy. Dzięki temu można na bieżąco kontrolować sytuację i szybko wychwycić moment, gdy będziemy potrzebować nowych soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.