reklama
reklama

Co to jest psychoterapia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co to jest psychoterapia? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Psychoterapia to termin, który często bywa mylnie rozumiany lub niewłaściwie stosowany. Pochodzi z greckich słów psyche (dusza) i therapein (leczyć). Jego współczesna forma zyskała na znaczeniu od czasów Zygmunta Freuda i Josepha Breuera, którzy zapoczątkowali psychoanalizę. Pomimo licznych szkół i nurtów psychoterapeutycznych, głównym celem psychoterapii jest leczenie zaburzeń psychicznych lub psychosomatycznych, przy użyciu specjalistycznych środków psychologicznych. Jest to proces prowadzący do lepszego poznania siebie, poprawy funkcjonowania psychospołecznego i jakości życia.
reklama

Jak działa psychoterapia?

Psychoterapia angażuje specjalistyczne techniki psychologiczne w celu poprawy zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Wymaga zaangażowania zarówno terapeuty, jak i pacjenta. Od czasów Freuda i Breuera powstało wiele szkół i nurtów, takich jak psychoanaliza, terapia poznawczo-behawioralna czy terapia humanistyczna. Każda z tych szkół oferuje inne podejścia i techniki, ale wszystkie dążą do tego samego celu – pomoc pacjentom w poznaniu siebie i radzeniu sobie z problemami.

Psychoterapia obejmuje różne podejścia - terapię indywidualną, grupową oraz terapię rodzin i par. Głównym celem każdej sesji jest poznanie problemów kpacjenta, odkrycie ich źródeł oraz wspólne wypracowanie strategii radzenia sobie z nimi. Specjalistyczną pomoc psychoterapeutyczną uzyskają Państwo na stronie: https://mazowieckiecentrumpsychoterapii.pl/.

Czego nie należy mylić z psychoterapią?

Psychoterapia często bywa mylona z innymi formami pomocy psychologicznej - takimi jak poradnictwo psychologiczne, coaching czy mentoring. Ważne jest rozróżnienie tych pojęć – psychoterapia nie polega na udzielaniu rad, ani dawaniu gotowych rozwiązań problemów. Nie jest to również miejsce na diagnozę ani interwencję kryzysową. Psychoterapia wymaga aktywnego uczestnictwa pacjenta w procesie. Nieprofesjonalne formy „psychoterapii", takie jak praktyki osób bez odpowiednich kwalifikacji, mogą być nieskuteczne lub wręcz szkodliwe. Dlatego ważne jest korzystanie z usług wykwalifikowanych specjalistów. Psychoterapeuta nie załatwia problemów za pacjenta – raczej towarzyszy mu w drodze do samopoznania i poprawy jakości życia.

Kto może być terapeutą?

Psychoterapię mogą prowadzić jedynie osoby po ukończeniu specjalistycznych szkoleń podyplomowych, uznanych przez odpowiednie organizacje zawodowe. Same studia z psychologii lub psychiatrii nie wystarczą do wykonywania zawodu psychoterapeuty. Ważnym elementem pracy terapeutycznej jest stała superwizja – regularne konsultacje z doświadczonymi superwizorami pomagają doskonalić umiejętności terapeutyczne.

Deklaracja Strasburska z 1990 roku sformułowała europejskie standardy zawodu psychoterapeuty jako wolny i autonomiczny zawód. Jednak wiele osób nadal myli go z profesją psychologa czy psychiatry, co wymaga dalszego edukowania społeczeństwa.

Dlaczego warto podjąć terapię?

Ludzie decydują się na terapię z różnych powodów - trudności w codziennym funkcjonowaniu przeszkadzające im samym oraz bliskim. Problemy natury psychologicznej nieustępujące mimo prób samodzielnego radzenia sobie. Sytuacje życiowe wymagające wsparcia specjalisty (śmierć bliskiej osoby, rozwód czy utrata pracy). Niektórzy szukają terapii ze względu na długotrwałe problemy zdrowotne wpływające na jakość życia. Inni zostają skierowani przez sąd. Coraz więcej osób wybiera terapię jako sposób na rozwój osobisty oraz dokładniejsze samopoznanie – przemyślany wybór ludzi dążących do lepszego poznania siebie oraz poprawy swojego życia.

Podjęcie terapii to skomplikowany, ale wartościowy proces wymagający zaangażowania obu stron – terapeuty oraz pacjentaa. Profesjonalna forma pomocy różni się od innych usług (poradnictwo/coaching). Wymaga odpowiednich kwalifikacji oraz stałej współpracy. Podjęcie psychoterapii nie powinno być powodem do wstydu, lecz odważnym krokiem ku lepszemu poznaniu siebie oraz poprawi

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama