reklama
reklama

Co może mieć wpływ na problemy ze stawami u Twojego psa?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co może mieć wpływ na problemy ze stawami u Twojego psa? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Problemy ze stawami występują u dużej liczby zwierząt – dotyczą one nie tylko starszych czworonogów, ale również młodszych pupili. Wśród najczęściej występujących schorzeń możemy wymienić dysplazję stawu biodrowego, dysplazję stawów łokciowych, jak i problemy z kolanami – zwichnięcie rzepki czy zerwanie więzadła krzyżowego. Niektóre dolegliwości mają podłoże genetyczne, natomiast inne wynikają z błędów popełnianych przez właścicieli – dowiedz się, co może mieć wpływ na problemy ze stawami u Twojego psa!
reklama

Objawy problemów ze stawami u psa

Zwierzęta w doskonały sposób maskują pewne dolegliwości. Niekiedy trudno zauważyć, że nasi psi przyjaciele zmagają się z bólem i dyskomfortem – szczególnie, jeśli nie znamy niepokojących objawów. Właśnie dlatego tak istotne jest ciągłe edukowanie się na temat niepokojących sygnałów.

Jeśli Twoje zwierzę wykazuje którykolwiek z niżej wymienionych objawów, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. Tylko w ten sposób będzie można przeprowadzić niezbędną diagnostykę, a następnie podjąć odpowiednie działania, aby pomóc psu. Niekiedy leczenie stanu zapalnego polega na podawaniu pupilowi przeciwbólowych i przeciwzapalnych leków, jak i suplementacji chrząstki stawowej za pomocą specjalnych preparatów, natomiast innym razem najlepszym wyjściem może okazać się zabieg. W przypadku zerwanego więzadła krzyżowego, aby przywrócić psu komfort życia, odpowiednim rozwiązaniem może być operacja metodą TPLO. Koniecznie dowiedz się więcej na https://www.przychodnianovet.pl/operacja-zerwanego-wiezadla-krzyzowego-metoda-tplo/.

Objawy związane z poruszaniem się

Niepokojącym sygnałem, świadczącym o problemach ze stawami u psa, może być wolniejsze poruszanie się. Możliwe, że wynika to z odczuwanego bólu bądź dyskomfortu podczas chodzenia. Właściciele starszych zwierząt często ignoruje ten objaw, uznając go za znak, że zwierzę „po prostu się starzeje” – nie popełniaj tego błędu.

Kolejnym objawem jest powolne wstawanie i siadanie, a także bieganie „jak królik” czy kołysanie zadem podczas chodu. Naszą uwagę powinno zwrócić także trzęsienie się lub drżenie. Problemy ze stawami u psów znacząco utrudniają im codzienne funkcjonowanie. W efekcie nasz pupil może rezygnować ze spacerówunikać wskakiwania na kanapę czy łóżko, jak i wchodzenia po schodach.

Objawy związane z postawą

Psy, które zmagają się z problemami ze stawami mają tendencję do stania trzymając tylne nogi blisko siebie – robią to, aby przenieść ciężar na przednie łapy i tym samym odciążyć tylne. Możliwe jest również, że zwierzę zacznie rozsuwać łokcie u przednich nóg na boki.

Objawy w zachowaniu

Zmaganie się z przewlekłym bólem może przyczyniać się do zmian w zachowaniu zwierzęcia. Problemy ze stawami u psa mogą sprawiać, że nawet najbardziej przyjazny i otwarty pupil przemieni się w osowiałego, ciągle śpiącego czworonoga. Niekiedy mogą wystąpić także zachowania agresywne. Pamiętaj, że każda zauważalna, trwała zmiana w zachowaniu zwierzęcia powinna zwrócić Twoją uwagę!

Przyczyny problemów ze stawami u psów

Niektóre zwyrodnienia czy zapalenia stawów u psów są uwarunkowane genetycznie – nie można im zapobiec, ale istnieje możliwość opóźnienia wystąpienia objawów i sprawienia, iż przyjmą lżejszą formę. Niezwykle istotną kwestią jest regularne badanie krwi psa, jak i dokonywanie prześwietlenia stawów. Oprócz tego, konieczne jest zapewnienie czworonogowi diety bogatej we wszystkie potrzebne składniki odżywcze, jak i zagwarantowanie odpowiedniej dawki ruchu. Warto również unikać wchodzenia po schodach w przypadku szczeniąt i młodych psów.

Istnieją także pewne błędy właścicieli, które skutkują pojawieniem się problemów ze stawami u psów. Najczęstszym grzechem jest nieprawidłowe żywienie psa – dawanie mu resztek ze stołu, przekarmianie go, jak i niewłaściwa suplementacja. Wszystko to przyczynia się do nadwagi i niedoborów, co z kolei skutkuje pojawieniem się pewnych schorzeń. Innym błędem jest brak odpowiedniej ilości ruchu bądź wręcz zbyt intensywne ćwiczenia.

Podsumowując, wśród najczęstszych przyczyn problemów ze stawami u psów można wymienić:

  • starcze zwyrodnienia,

  • predyspozycje genetyczne lub wrodzone choroby,

  • zaburzenia rozwojowe,

  • osteoporoza u młodych psów oraz szczeniąt,

  • martwica kości udowej u małych ras,

  • zaburzenia kostnienia w chrząstce stawowej u dużych ras,

  • problemy hormonalne,

  • zaburzenia metaboliczne,

  • nieprawidłowe odżywanie,

  • nadwaga i otyłość, 

  • operacje stawów,

  • urazy mechaniczne,

  • choroby autoimmunologiczne i zakaźne,

  • nowotwory.

  • reklama
    reklama
    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

    reklama
    Komentarze (0)

    Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

    Wczytywanie komentarzy
    reklama
    reklama