Czym jest biomedycyna? Czym różni się od medycyny?
Biomedycyna jest dziedziną medycyny, która wykorzystuje osiągnięcia szeregu nauk takich jak: nauki biologiczne, biotechnologiczne, biofizyczne oraz biochemiczne odnajdując zastosowanie w każdym z elementów procesu leczenia pacjenta, jak również w działaniach prewencyjnych. Zastosowanie biomedycyny w świecie medycyny to krok milowy w branży medycznej. Bez osiągnięć biomedycyny nie moglibyśmy mówić o nowych innowacyjnych terapiach i procedurach.
Mówiąc o rozwoju medycyny, a wraz z nią biomedycyny jako nauki przyszłości, należy rozpocząć rozważania od powodu, który przyczynia się do tak szybkich i dynamicznych zmian w świecie medycznym.
Według danych WHO dla świata oraz danych GUS dla Polski na pierwszym miejscu wśród przyczyn zgonów są choroby układu krążenia, a na miejscu drugim – nowotwory. W raporcie opublikowanym przez GUS w Polsce w 2021 roku w porównaniu do 2020 roku procentowy udział chorób układu krążenia i nowotworów w ogólnej liczbie zgonów spadł o 6%, co jest także efektem pandemii COVID – 19, ta choroba w analizie została włączona jako oddzielna przyczyna śmiertelności. Zgony z powodu COVID – 19 stanowiły blisko 18% wszystkich zgonów. To tylko podstawowe dane, które wymownie podkreślają znaczenie chorób przewlekłych w analizie śmiertelności, ale także i zapadalności na odmienne jednostki chorobowe. Stąd istnieje konieczność stałego wprowadzania coraz to lepszych i innowacyjnych terapii, które mają prowadzić do lepszej jakości życia pacjenta, jak również opóźnić skutki choroby. Biomedycyna wspiera ten proces.
Studia na kierunku Biomedycyna pozwalają na pracę w obszarze badań klinicznych. Jak wygląda rynek badań klinicznych w Polsce i za granicą?
Badania kliniczne prowadzone są na dużą skalę na całym świecie. Polski rynek komercyjnych badań klinicznych jest wart ponad 1,4 mld dolarów! W Polsce od bieżącego roku obowiązuje Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Jednym z osiągnięć tej ustawy jest zwiększenie możliwości stosowania w Polsce w pełni prawa Unii Europejskiej w obszarze badań klinicznych. Przepisy mają też w zamierzeniu resortu zdrowia zwiększyć atrakcyjność prowadzenia badań klinicznych na terenie kraju w porównaniu do dotychczasowego stanu. Według analiz ma ona zwiększyć liczbę badań klinicznych prowadzonych w Polsce. Jest to nieograniczony obszar dla rozwoju Biomedycyny i badań klinicznych w Polsce. Natomiast Agencja Badań Medycznych podkreśla konieczność kształcenia i przygotowywania kadry do pracy w tym obszarze. Absolwent kierunku Biomedycyna tuż po studiach aplikując na stanowisko koordynatora badań klinicznych wg RAPORTU PŁAC I PREFERENCJI PRACOWNIKÓW. BADANIA KLINICZNE. PHARMA Jobs 2022 może liczyć na wynagrodzenie między 4 000 – 10 000 złotych brutto, a po kilku lub kilkunastu miesiącach pracy aplikować na wyższe stanowiska i z sukcesem rozwijać ścieżkę kariery zawodowej osiągając kilkukrotnie wyższe wynagrodzenie. Biomedycyna i badania kliniczne to absolutnie bezkonkurencyjny kierunek rozwoju zawodowego!
Dla kogo są przeznaczone studia na kierunku Biomedycyna?
Studia na kierunku Biomedycyna są dla każdego, a w szczególności dla osób posiadających zainteresowania z pograniczna dziedzin takich jak medycyna, nauki o człowieku, biotechnologia, chemia, fizyka.
Dlaczego warto studiować Biomedycynę we WSIiZ? Jakie specjalności można wybrać na tym kierunku?
Studia na kierunku Biomedycyna we WSIiZ pozwalają na uzyskanie szczegółowej wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii oraz procesów biologicznych i chemicznych zachodzących w organizmie człowieka na poziomie komórkowym i molekularnym. Absolwent i absolwentka zdobędzie także podstawową wiedzę w zakresie diagnozowania i leczenia chorób oraz podstaw statystyki wykorzystywanej w biomedycynie.
W ramach kształcenia student może wybrać specjalność: Biomedycyna eksperymentalna lub Monitorowanie i koordynacja badań klinicznych. Pierwsza ze specjalności pozwoli na osiągnięcie kompetencji w zakresie stosowania procedur laboratoryjnych i poprawności ich przeprowadzania, poszerzy m.in. wiedzę z zakresu biologii komórki nowotworowej, nanotechnologii medycznej, diagnostyki molekularnej czy hodowli komórek i tkanek. Specjalność Monitorowanie i koordynacja badań klinicznych pozwoli na pozyskanie wiedzy z zakresu procedur przeprowadzania badań klinicznych, zarządzania i koordynowania badaniem klinicznym, zasad audytów oraz etycznych i prawych uwarunkowań przeprowadzania badania klinicznego.
Jakie konkretne kwalifikacje otrzymuje absolwent Biomedycyny?
Program kształcenia na kierunku Biomedycyna jest dostosowany do zapotrzebowania rynku pracy. Wysoki odsetek (45%) zajęć prowadzonych w laboratoriach i na ćwiczeniach pozwoli na nabycie przez studenta umiejętności z zakresu Biomedycyny eksperymentalnej lub Monitorowania i koordynacji badań klinicznych. Studenci będą mieli możliwość uzyskania certyfikatu Good Clinical Practice (GCP), Good Clinical Labolatory (GCL) oraz certyfikatów umożliwiających pracę w laboratoriach ze zwierzętami. Certyfikaty te zwiększą atrakcyjność kandydata w procesie rekrutacyjnym pracodawcy.
Jakie możliwości mają absolwenci kierunku Biomedycyna na rynku pracy? Jak wygląda ich potencjalna ścieżka kariery zawodowej?
Absolwenci kierunku Biomedycyna posiadają szeroki zakres wiedzy o człowieku, jak również o procedurach laboratoryjnych. Absolwenci kierunku mogą rozwijać swoją karierę zawodową w firmach farmaceutycznych, w laboratoriach typu Research&Developement, w laboratoriach badawczych i genetycznych, w placówkach oświaty i instytutach naukowych jako pracownicy naukowo – badawczy oraz zatrudnienie w badaniach klinicznych jako np. koordynator badań klinicznych w placówkach medycznych rekrutujących pacjentów, Monitor badań klinicznych i kolejne wyższe stanowiska w ścieżce kariery zawodowej.
Czy absolwenci kierunku mogą pracować również za granicą?
Proces kształcenia na kierunku Biomedycyna obejmuje standardy europejskie, zarówno w zakresie nauczania procedur laboratoryjnych, jak i wiedzy obejmującej obszar badań klinicznych. Znajomość reguł i standardów umożliwi aplikowanie do pracy na rynku międzynarodowym. Warto tu zauważyć, że program kształcenia obejmuje rozszerzony lektorat z języka angielskiego. Język angielski to podstawowy język wykorzystywany w badaniach klinicznych, dlatego stanowi podstawę do profesjonalnego komunikowania się w przyszłym środowisku branżowym.
Zachęcamy również do przeczytania artykułu dr Marleny Krawczyk – Suszek pt. „Badania kliniczne – przyszłość medycyny i lepsze życie pacjenta!”
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.