Saitip Majewska urodziła się w 1985 roku w Nakhon Si Thammarat w Tajlandii. W 2013 roku przeprowadziła się do Polski, obecnie mieszka w Krakowie. W 2009 roku ukończyła studia z zakresu rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Chiang Mai w Tajlandii. W 2020 roku Saitip ukończyła studia magisterskie z grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jej prace związane są z życiem, anatomią, matkami, kobietami, człowiekiem i naturą.
- W jej twórczości pojawiają się kwiaty, rośliny czy zwierzęta, których Saitip Majewska używa jako symboli na drodze do symbiozy między życiem człowieka i zwierząt. Inspiracje z tych dziedzin są wykorzystywane do kreacji dzieł sztuki w różnych formach, takich jak: ceramika, rysunek, malarstwo, grafika, rzeźby i instalacje - informuje Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS w Lublinie.
"Kwan Khao" to tajski rytuał ryżowy, którego nazwa oznacza "maskotkę ryżu". Kwan Khao jest zwykle wykonywany przed pojawieniem się ziaren ryżu. Jest to stary tradycyjny rytuał, który rolnicy posiadający pola ryżowe wykonują za każdym razem, gdy rośliny zaczną wydawać ryż z kłosów. Wśród rolników panuje powszechne przekonanie, że odprawienie tej sceremonii zapewni łatwiejszą uprawę i przyniesie obfite plony. Rolnicy modlą się oraz proszę matkę ryżu Mae Phosop o dobre i zdrowe produkty. To także wyraz wdzięczności dla Mae Phosop, Bogini Ryżu, która pomogła ludziom żyć do dziś. Rytuał jest również sposobem na budowanie dobrego morale rolników i ich rodzin, zachęcając ich do ciężkiej pracy.
Wernisaż odbędzie się w czwartek (13 maja) o godzinie 18.00 w Galerii Wydziału Artystycznego UMCS przy ul. Zana 11. Ekspozycję będzie można oglądać do 28 maja.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.