Reklama

W niedzielę "Dożynki dworskie" w lubelskim skansenie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: K. Wasilczyk/Muzeum Wsi Lubelskiej

W niedzielę "Dożynki dworskie" w lubelskim skansenie - Zdjęcie główne

W niedzielę w Skansenie odbędą się tradycyjne "Dożynki dworskie" | foto K. Wasilczyk/Muzeum Wsi Lubelskiej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W niedzielę (23 sierpnia) w Muzeum Wsi Lubelskiej w godzinach 14.00-15.30 odbędą się "Dożynki dworskie". W programie są m.in. inscenizacja dożynek dworskich na ganku dworu na terenie skansenu i pokazy zawodów oraz rękodzieła.

- Wydarzenie "Dożynki dworskie" jest wspaniałą okazją do poznania dawnych tradycji związanych z zakończeniem żniw, które były pielęgnowane przed wiekiem - przekonują organizatorzy na profilu Facebook wydarzenia. 

 

Program

 

Dożynki rozpocznie uroczysta msza w zabytkowym kościele z Matczyna, który jest najstarszym zachowanym drewnianym kościołem parafialnym na Lubelszczyźnie. Zgodnie z tradycją w loży kolatorskiej zasiądzie rodzina dziedzica, a w osi nawy staną żniwiarze z wieńcami dożynkowymi. 

 

Potem ruszy barwny korowód prowadzony przez przodownice, czyli żniwiarki, które według znanego w całej Polsce zwyczaju, wiły wieniec żniwny i wkładały do niego ostatnie kłosy ścięte z pola. W trakcie korowodu zwykle niosły (czasem w parze z przodownikiem) wieńce, a czasem też chleb upieczony ze świeżej mąki, orzechy i jabłka. 

 

Korowód zakończy sie pod dworem z Żyrzyna, znajdującym się w sercu skansenu i położonym na cyplu wysoczyzny nad doliną Czechówki. 

 

Tak jak dawniej, najważniejszym momentem uroczystości będzie wręczenie wieńców dożynkowych gospodarzowi, czyli inscenizacja dożynek dworskich na ganku dworu. Dawniej przed głównym wejściem do siedziby, najczęściej pod gankiem, czekali się właściciele z dziećmi i domownikami, a uczetnicy korowodu idąc, zwykle śpiwali, byli ubrani w odświętne stroje ludowe, a niektórzy podjeżdżali konno. 

 

Takie obrzędy był kultywowane w latach 30. XX w. w majątku pp. Krychowskich na Sławinie – byłych właścicieli miejsca, na którego terenie znajduje się teraz lubelski skansen oraz majątku Kiełczewskich w Guzówce k/Wysokiego.

 

W ramach dożynek będzie można też obejrzeć pokazy wykacyjnych, dawnych zawodów, umiejętności i rękodzieła ludowego. 

 

Wydarzenie jest płatne. Bilet normalny kosztuje 18 zł, a ulgowy - 9 zł. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE