W Muzeum Wsi Lubelskiej jest nowa, najstarsza ekspozycja. To zagroda z Brzezin

kultura Od 17 września zostanie udostępniona dla zwiedzających nowa ekspozycja w Muzeum Wsi Lubelskiej. To zagroda z Brzezin, która jest najstarszą ekspozycą w lubelskim skansenie.

oprac. Joanna Niećko

Opublikowano: 16 września 2020 16:04 | Aktualizacja: 16 września 2020 16:51

Zagroda z Brzezin

 

- Jest to zagroda z Brzezin (w sektorze Powiśle), która ukazuje życie codzienne rodziny żyjącej w 1881 r. Jest to wystawa, która pokazuje najstarszy czasookres, spośród prezentowanych w lubelskim skansenie - informuje Sylwia Dmowska z Działu Edukacji Muzeum Wsi Lubelskiej. 

 

W zagrodzie Brzezin zbudowanej - jak wynika napisu na belce - w 1789 roku, około 1881 roku mieszkała dwupokoleniowa rodzina. Ich dom został przeniesiony do skansenu blisko 100 lat później - w 1977 roku. Trafił do Lublina z terenu obecnego powiatu ryckiego i zgodnie z pochodzeniem ulokowano go w sektorze Powiśle. Na wystawie znajduje się wiele odwzorowań i rekonstrukcji oraz archaiczne przedmioty z innych subregionów Lubelszczyzny. Można też zobaczyć proste wyposażenie izby, samorodne narzędzia gospodarskie, krzemień, krzesiwko, hubkę, które służyły do rozapalania świecaka znajdujacego się w chałupie. 

 

Szczegółowe badania archiwalne

 

Poszukiwania, badania archiwalne i przeygotowywanie ekspozycji było długotowarłe. Autorem całej ekspozycji i osobą odpowiedzialną za jej przygotowanie jest kustosz Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz. Przeprowadziła studia etnograficzne, kwerendę genealogiczną i wykorzystała opracowania kustosza Zbigniewa Burczaka, recenzje prof. Romana Reinfussa i prace Ryszarda Królikowskiego - pierwszego dyrektora lubelskiego skansenu po przeniesieniu muzeum na Sławin. 

 

Szkolny pożytek

 

Realizator wystawy i edukatrozy muzealni z nowo oywartej ekspozycji zamierzają zrobić pożytek szkolny. 

 

- Udostępniamy miłosnikom przeszłości i tym, którzy się o niej stale uczyć powinii, ekspozycję życia codziennego na wsi, osadzoną w czasach, jak dotąd najodleglejszych, spośród odwzorowanych dotychczas w Muzeum Wsi Lubelskiej - informują. 

 

Bilet normalny kosztuje 18zł,  aulgowy - 9 zł. Ekspozycję można oglądać od 9 do 18.00.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.