Carnaval Sztukmistrzów
Carnaval Sztukmistrzów to festiwal sztuki nowego cyrku i teatru odbywający się od 2008 roku. Początkowo impreza nosiła nazwę "Festiwal Sztumistrzów", ale od 2010 roku rozwinięciem Festiwalu Sztukmistrzów jest Carnaval Sztukmistrzów. Sama nazwa nawiązuje do postaci Sztukmistrza z Lublina, bohatera książki noblisty Izaaka Bashevisa Singera. Dlatego patronem jest Jasza Mazur, iluzjonista i akrobata z powieści Singera, który ma przypominać o wielokulturowości i wieloreligijnej tradycji miasta. Od 2009 roku Carnavalowi towarzyszy Urban Highline Festival - najstarszy i największy oficjalny zlotów slacklinerów i highlinerów, który, jako jedyny jest organizowany w zurbanizowanej przestrzeni - na Starym Mieście. W ramach niego śmiałkowie np. chodzą po wysoko rozwieszonych linach między kamienicami. Co roku w programie są występy ulicznych artystów, spektakle i warsztaty oraz pokazy kuglarskie i cyrkowe. Nie brakuje też instalacji i perfomanców.
Festiwal będzie, ale z biletami i rezerwacjami
Zwykle impreza odbywa sie w czerwcu lub lipcu albo sierpniu. Tym razem z powodu pandemii koronawirusa została przeniesiona na wrzesień. Jej pierwotnym terminem był 23-26 lipca. Również z przyczyn epidemicznych - impreza będzie biletowana. Nie będzie podświetloncyh kamienic jak zawsze. Zaś nazwa "Incydent Polski" została wybrana przez organziatorów, bo nie będzie zagranicznych artystów, jak co roku. Co więcej, przed wejściem na teren wydarzeń uczestnikom będzie mierzona temperatura.
- Carnaval Sztukmistrzów, święto nowego cyrku i kultury ludycznej zbliża się wielkimi krokami. Reżimy sanitarne niestety wykluczają zupełną otwartość wydarzeń karnawałowych zmuszając nas do wprowadzenia limitu liczby publiczności i organizacji widowni na wzór teatralny - czytamy na stronie wydarzenia.
Cena biletu wynosi 10 zł, które dostępne są przez aplikację Going. Bezpłatnie będzie można zobaczyć pokazy Busker Show, czyli ulicznych artystów oraz koncert zespołu "Dziady Kazimierskie" na Błoniach pod Zamkiem, ale obowiązuje rezerwacja wejściówek przez formularz on-line dostępny na stronie sztukmistrze.eu od 9 września.
Sceny plenerowe festiwalu zlokalizowane będę w 4 miejscach: Błonia pod Zamkiem Lubelskim, Plac Dominikański, Patio Warsztatów Kultury przy ul. Grodzkiej, Browar „Perła”.
Po Carnavale retransmisje w internecie
Od 21 września zarejestrowane spektakle Incydentu Polskiego będą prezentowane w formule festiwalu on-line. Codziennie będzie można obejrzeć jeden spektakl.