reklama
reklama

Lublin: W weekend wystawa, spotkania i koncert w Chatce Żaka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Centrum Promocji UMCS

Lublin: W weekend wystawa, spotkania i koncert w Chatce Żaka - Zdjęcie główne

ACKiM UMCS Chatka Żaka | foto Centrum Promocji UMCS

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka na weekend szykuje wystawę, spotkania i koncerty. Odbędą się w ramach wydarzeń "Serce za kratami" i "Astral Con-Takt".
reklama

"Energia młodych ludzi"

Na najbliższy weekend ACKiM UMCS Chatka Żaka szykuje dwa projekty przygotowane przez laureatów "Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka” - wernisaż wystawy z wydarzeniami towarzyszącymi "Serce za kratami” i koncert muzyki współczesnej "Astral Con-Takt".

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Chatka Żaka otwiera kawiarnię. Współtwórcą lokalu jest lubelski kabareciarz

- Ogromnie miło obserwować jak projekty naszych stypendystów wzbogacają życie kulturalne Lublina. Właśnie zakończyliśmy mini festiwal "RETROspekcje”, a już mam przyjemność zaprosić Państwa na dwa kolejne wydarzenia czyli "Serce za kratami” i "Astral Con-Takt". Dwa bardzo różne projekty pod względem tematyki, klimatu czy środków wyrazu, jednak łączy je jedno - energia młodych ludzi, którzy chcą realizować własne rzeczy i pokazywać je światu - mówi Izabela Pastuszko, dyrektor ACKiM UMCS Chatka Żaka.

"Serce za kratami"

W najbliższy piątek (26 listopada) o 16:00 zacznie się "Serce za kratami”. Wystawa będzie dostępna w dniach 26.11. - 01.12.

- Serce za kratami to projekt realizowany z myślą o więźniach politycznych na Białorusi. Głównym jego punktem jest wystawa "Serce za kratami”, na którą składają się rysunki, poezja i cytaty z listów z więzienia, wysyłane przez uwięzionych do krewnych i bliskich. W dniu otwarcia wystawy uczestnicy będą mogli wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących, m.in. warsztatach plastycznych, prelekcjach i koncercie - dodaje Darya Lazouskaya, twórczyni projektu.

O godzinie 16.00 planowane są warsztaty linorytu Aleny Hrybianchuk - "Pocztówki dla więżniów", o 18.00  prelekcja Nasty Kozhemyakinej - "The protest Movement  in Belarus 2020/21", o 18.30 prelekcja Natalii Rusieckiej - "Poezja w proteście", o 19.00 spotkanie z artystką Aleną Hrybianchuk - "Mural Protestu", o 19.30 wernisaż wystawy, a o 20.00 - koncert muzyki białoruskiej – Yana Rechkina, Julia Melikhava, Oksana Starun.

"Astral Con-Takt” 

Z kolei w niedzielę (28 listopada) o 17:00 rozpocznie się "Astral Con-Takt".

- "Astral Con-Takt” to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie kulturalne, zainicjowane poszukiwaniami nowych, zaskakujących i niepokojących brzmień i kreatywnych rozwiązań artystycznych. Jego główną ideą jest synteza tradycyjnej muzyki klasycznej z estetycznymi utopiami muzyki współczesnej - dodaje Michał Miszczenkow, twórca projektu.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Kolorowe iluminacje zdobią Ogród Botaniczny UMCS. Powstał jedyny w mieście park iluminacji [GALERIA]

Podczas koncertu będzie można usłyszeć: kompozycję B. K. Przybylskiego pt. "Astral Con-Takt", przeznaczoną na kwintet akordeonowy oraz theremin - instrument "bezdotykowy", który zabrzmi w Lublinie po raz pierwszy, utwór A. Krzanowskiego "Audycja IV" - na głos recytujący, syrenę, talerze, akordeon i taśmy, cechujący się językiem kompozytorskim, a zarazem romantycznym emocjonalizmem; kompozycję K. Olczaka "Chanson" na akordeon i środki elektroniczne; utwór M. Mishchenkova "Echo" na theremin, duet akordeonowy, cymbały i taśmy, wyróżniony w 2021 r. na międzynarodowym konkursie kompozytorskim Sinfonietta per Sinfonietta w Krakowie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama