- Zwyczaj chodzenia z kozą był powszechnie praktykowany na dawnej wsi i polegał na kolędowaniu z maszkarą zwierzęcą (przebraniem) zrobioną na wzór kozy - wyjaśnia Zofia Fulman z Działu Edukacji i Promocji w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.
Wydarzenia zaplanowano na czwartek (6 stycznia). Od godz. 11 do 11.50 w szkole z Bobrownik planowana jest nauka tradycyjnych kolęd życzących dla gospodarza i gospodyni, a także kolęd dla panny wykonywanych kiedyś na lubelskich wsiach przez grupy kolędnicze. W godz. 12.00-12.30 odbędzie się kolędowanie po wsi. Kolędnicy ruszą z kozą od chałupy do chałupy, by odwiedzić z kolędą gospodarzy. Wyjście grupy kolędniczej planowane jesy spod kapliczki z Kolanówki (sektor Wyżyna Lubelska). Kolędowanie poprowadzi grupa muzyki tradycyjnej działająca przy skansenie "Płanetnicy”. Z kolei od godz. 12.00 w Czworaku ze Starego Brusa będzie możliwość degustacji tradycyjnego kisielu gryczanego przygotowanego przez Koło Gospodyń Miejskich "Zosie Samosie” z Włodawy. To tradycyjna potrawa jadana we wsiach nadbużańskich w czasie Wielkiego Postu i podczas wieczerzy wigilijnej.
Dodatkową atrakcją będą barwne lubelskie stroje pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Leonianki” z Leonina oraz stroje nadbużańskie pań z KGM „Zosie Samosie” z Włodawy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.