Reklama

Lublin kontra smog. Twój głos może wpłynąć na jakość powietrza

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: slask.pl

Lublin kontra smog. Twój głos może wpłynąć na jakość powietrza  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Urząd Miasta zapozna się z opiniami mieszkańców Lublina. Grupa, która zostanie wybrana losowo, weźmie udział w panelu obywatelskim. Tematem dyskusji będzie smog.


     Panel obywatelski to jedno z narzędzi partycypacji społecznej, którym chwali się Miasto. To rodzaj dyskusji, w czasie której głos mogą zabrać zwykli mieszkańcy miasta. Ogromne znaczenie ma fakt, że propozycje podane przez Lublinian mogą być wiążące. Do udziału w panelu zaprasza się losowo wyłonioną, reprezentatywną grupę osób, w oparciu o dane demograficzne. Założenie jest takie, że każda dzielnica ma mieć swojego przedstawiciela. Spotkania zaplanowane są na marzec i kwiecień..


- Temat smogu jest nieprzypadkowy. Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem, okresowe problemy z jego jakością dotykają każdego z nas – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. I dodaje - Stąd decyzja, by pierwszy panel obywatelski poświęcić właśnie zagadnieniu jakości powietrza.


     Zadaniem panelistów będzie wybranie opcji najkorzystniejszej dla społeczeństwa. Stanie się tak po zapoznaniu się wszystkich z opinią wszystkich stron zainteresowanych tematet, w tym opinią ekspertów. Decyzja mieszkańców będzie wiążąca, jeśli zapadnie większością 4/5 głosów.


     Temat smogu powraca zimą, kiedy temperatury spadają. Tak też było chociażby 8 stycznia. Portale społecznościowe zalały zdjęcia i posty dotyczące smogu w Lublinie. „Dnia 8.02.2017 obliczona średnia dobowa z niezweyfikowanych wartości 1- godzinnych wynosiła 73,8 mikrograma na metr sześcienny przy dopuszczalnym wynoszącym 50 mikrogramów na metr sześcienny” - czytamy na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie.


     Lublin chwali się działaniami, które od kilku lat wpływają na poprawę jakości powietrza są to m.in. wymiana taboru komunikacji miejskiej na niskoemisyjny, likwidacja pieców na paliwo stałe czy działania eko-patrolu Straży Miejskiej.


Źródła: lublin.eu, wios.lublin.pl




Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE